Forum Logo
Yahudilikte ve Hristiyanlıkta Örtünme


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 21 Eylül 2023, 22:39   #1
Çevrimiçi
Yahudilikte ve Hristiyanlıkta Örtünme
Yahudilikte ve Hristiyanlıkta Örtünme
Www.TrendForum.Net

Başını açmak, boşanmak için yeterli bir gerekçe idi.
Yahudi kadınlarının örtündüğü gerçeği, inkar edilemez tarihi bir gerçektir, tarih kitaplarına kısa bir göz atarsanız Yahudi kadınlarının bu konuda ne deni titiz davrandığını rahatlıkla görebilirsiniz. İslam dini geldiğinde ve kadınlar için örtünmeyi zorunlu kıldığında Arap kadınları örtünmüyorlardı ama İranlılar gibi Yahudi düşüncesini benimseyen milletlerin kadınları aşırı bir şekilde örtünüyorlardı. Söz konusu bu milletlerde kadınların yüzü ve elleri bile örtülür dışarı çıkmalarına bile müsaade edilmezdi, daha doğrusu o zaman söz konusu olan şey kadınların örtünmesi değil dışarı çıkabilmesiydi.
Will durant gibi kadınların süslenip açılmasını abartarak yazan bir yazar bu konuda şöyle yazıyor: Ortaçağ boyunca Yahudiler kadınlarına şık giysiler giydiriyorlardı ama başı açık bir şekilde dışarı çıkmalarına müsaade etmezlerdi. Başını açmak, boşanmak için yeterli bir gerekçe idi. Yahudi inancına göre başı açık bir kadının yanında dua edilmezdi. Will durant Yahudi kadınlarını anlatırken şöyle yazıyor: Çok eşlilik yaygın olmasına rağmen çok temiz bir cinsel hayatları vardı, Yahudi kadınları, utangaç kadınlar, çalışkan eşler, doğurgan ve doğru anneler idiler, çok erken evlendikleri için fuhuş en aza iniyordu.Yahudilerin kutsal kitabında birçok yerde açıkça veya kapalı olarak kadınların örtünmesi gerektiği vurgulanmıştır, bazı yerlerde ise çarşaf anlamını ifade eden kelimelerle örtünün şekli bile açıklanmıştır.Yabancı erkekler yanında kadınların örtündüğü gerçeğini Tevrat’ta şöyle açıklanmıştır:Rebeka İshak'ı görünce deveden indi, İbrahim'in hizmetkârına, "Tarladan bizi karşılamaya gelen şu adam kim?" diye sordu. Hizmetkâr, "Efendimdir" diye karşılık verdi. Rebeka peçesini alıp yüzünü örttü.[1]Kadınla erkeğin birbirine benzememsi gerektiğini ise şöyle anlatıyor:Kadınlar erkek giysisi, erkekler de kadın giysisi giymesin. Tanrınız RAB bu gibi şeyleri yapanlardan tiksinir.[2]Yahudi kızların yabancı erkekler için süslendikleri sonucu Allahın onlara azap gönderdiğini ise şöyle anlatılıyor:Ve Rab dedi: Madem ki Sion kızları kibirlidir ve boyunlarını ileri uzatarak göz edip yürüyorlar, gezerken kırıtarak gidiyorlar ve ayaklarının halkalarını çıngırdatıyorlar, bundan ötürü Rab Sion kızlarının tepesini kel ile vuracak ve Rab onların gizli yerlerini açacak. Ayak halkalarının güzelliğini, fileleri, mehçeleri, küpeleri ve bilezikleri ve peçeleri, alın çatkılarını ve ayak zincirlerini ve bell kemerlerini ve hoş koku şişelerini ve muskaları ve yüzükleri ve burun halkalarını ve bayram esvaplarını ve örtüleri ve şalları ve keseleri, el aynalarını ve gömlekleri ve baş sargılarını ve atkıları Rab o gün kaldırıp atacak ve vaki olacak ki hoş koku yerine pis koku ve bel kemeri yerine ip, ve saç lülesi yerine saçsız baş, ve süslü esvap yerine çuldan gömlek, güzellik yerine dağlanmak olacak. Erkeklerin kılıçla ve yiğitlerin cenkte düşecekler ve Sionun kapıları ah çekip yas tutacaklar ve kimsesiz kalıp toprakta oturacak.[3]Diğer bir yerde örtü şekline değinerek şöyle yazıyor:Tamar üzerindeki dul giysilerini çıkardı. Peçesini örttü, sarınıp Timna yolu üzerindeki Enayim Kapısı'nda oturdu.[4]Will durant şöyle yazıyor: Yahudi bir kadın başı açık bir şekilde dışarı çıkacak olsaydı, dışarıda ip dokuyacak olsaydı, herhangi bir erkeğe içini açıp konuşacak olsaydı veya komşulara sesini duyacak kadar yüksek sele konuşacak olsaydı kocası onu boşayabilirdi.
Diğer bir yerde ise şöyle yazıyor: sürme ve kızılboya kullanmayı ayıp bilirlerdi, erkeklerin kadınlarının giysisi için cömertçe para harcaması gerektiğine inanıyorlardı ama amaç, kadınların sadece kocaları için süslenmesiydi, yabancı erkekler için değil.

Alıntı
__________________
"Bakın benim parolam sevgidir. Ama ben şiddeti de yerine göre bir enstrüman olarak kullanırım."
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
hristiyanlıkta, yahudilikte, örtünme


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Kuranda örtünme var mı? xena İslamda Kadın ve Aile 1 29 Temmuz 2022 22:33
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net