Forum Logo
Yaşlanan Köpeklerin Beslenme İhtiyaçları Değişir

Hayvanlar alemi ile ilgili her şeye bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Zeytin

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 27 Temmuz 2023, 12:53   #1
Çevrimiçi
Admin
Yaşlanan Köpeklerin Beslenme İhtiyaçları Değişir
Yaşlanan Köpeklerin Beslenme İhtiyaçları Değişir
Www.TrendForum.Net

Tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de yaşlanmayla birlikte hem mental hem de fizyolojik değişimler meydana gelir. Artık yavruluk ve gençlik dönemleri geride kalmış, enerjileri azalmıştır. Enerjilerinin azalması köpeklerde gözlemlenebilecek tek değişim de değildir; bu özel yaşam evresinde metabolizmaları yavaşlar, kas kitleleri azalır ve bazı sağlık sorunlarına yatkınlıkları artar. Yaşlılık dönemine özgü değişimlerin hayat standartlarını düşürmemesi ve sağlıklarının mümkün olduğunca korunması için çeşitli tedbirler alınabilir. Bu tedbirlerin başında da tam ve eksiksiz beslenmelerinin sağlanması gelir. Yaşlı köpeklerin sağlığını destekleyecek, yaşlılık dönemine özel formüle edilen yaşlı köpek mamaları hakkında da bilgi bulabileceğiniz yazımızda yaşlı köpeklerde beslenmeye dair en önemli unsurları keşfedebilirsiniz.

Köpeklerde Dikkat Edilmesi Gereken Yaşlılık Belirtileri Nelerdir?
Köpeklerin yaşlandığını hatırlatan bazı belirtiler bulunur. Bu belirtiler köpeklerin sağlıklarının daha yakından takip edilmesini ve yaşamlarında belirli değişimlerin yapılmasını gerektiren sinyaller olarak düşünülmelidir. Köpeklerde dikkat edilmesi gereken yaşlılık belirtileri şu şekilde sıralanabilir:Köpeklerin gözlerinde bulutlanma oldukça yavaş seyreder. Dolayısıyla hemen fark edilmesi pek mümkün değildir. Yaşlanan köpeklerde sıklıkla karşımıza çıkan bu semptom katarakt belirtisi olabilir. Köpeklerde yaşlılık belirtileri arasında görmede azalma da bulunur. Görüşü geçmiş yıllar kadar iyi olmayan köpekler yürürken duvara çarpabilir, yerdeki nesneleri fark etmeyebilir.
Köpeklerde yaygın yaşlılık belirtilerinden bir diğeri ağız kokusunda artıştır. Köpekler yaşlandıkça bağışıklık sistemleri zayıfladığı için ağızlarındaki enfeksiyonlar ilerleyebilir. Enfeksiyonlar ve bakteriler ağız kokusunu tetikleyebilir

Köpekler yaş aldıkça davranışlarında belirgin farklılıklar meydana gelebilir. Tekrarlayan davranışları sıklaşabilir, havlamaları artabilir, tanıdık objeler ya da insanlar onları korkutabilir, uyku düzenleri değişebilir, komutlara verdikleri reaksiyonlar gecikebilir.
Köpeklerde yaşlılık belirtileri arasında enerji düşüklüğüne ve eklem sorunlarına bağlı olarak hareketlerde azalma da yer alır. Gençlik dönemini geride bırakan köpeklerde enerji azlığı kilo olmaya ya da yetersiz beslenme kilo vermeye neden olabilir. Dolayısıyla yaşlanan köpeklerin beslenmelerinin en doğru şekilde planlanması gerekir.

Köpekler Ne Zaman Yaşlı Sayılır?

Köpeklerin yaşlılık eşikleri ırklarına göre değişebilir. Örneğin küçük ırklar 9 yaşındayken, büyük ırklar 5 yaşındayken yaşlı kabul edilir. Irklar özelinde eşik yaşlara ulaşıldığında hayatlarında yapılacak küçük değişikliklerle sağlıklarının korunması ve daha konforlu bir yaşam sürmeleri sağlanabilir.


Yaşlanan köpeklerin beslenme ihtiyaçları değiştiği için bu döneme özgü formüle edilen, kaliteli köpek maması çeşitleri ile beslenmeleri tavsiye edilir. Bu konuyu birazdan daha detaylı ele alacağız, öncelikle beslenmelerinde değişime yol açan unsurlar hakkında bilgi aktarmak isteriz.

Köpekler yaşlandıkça hareketlilikleri azalabilir, metabolizmaları yavaşlayabilir ve kilo artışları fark edilebilir noktaya ulaşabilir. Kilo almaları eklem rahatsızlıklarına ve hareketlerinin kısıtlanmasına yol açacağından yaşlı köpeklerin kalori alımlarının kontrol altında tutulması zorunluluk hâline gelir. Obezite tüm yaşam evrelerindeki köpekler için tehlikeli bir sorundur ve farklı sorunları tetikleyebilir. Bu nedenle kilo alan köpeklerin veteriner hekimlerin kontrolüne gitmeleri ve kendilerine özel beslenme programına uyum sağlamaları gerekir.

Yaşlanan köpeklerde dikkat edilmesi gereken bir diğer sorun ise aşırı kilo kaybıdır. Kas kitlesinin azalması yaşlı köpeklerde halsizliğe neden olabilir. Fazla kilo gibi dikkat edilmesi gereken kas kaybının önlenebilmesi için de beslenmenin doğru şekilde planlanması şarttır. Kilo değişimlerine bağlı sorunların dışında eklem sağlıklarının bozulmaya başladığı bu dönemde kas ve iskelet sistemlerinin desteklenmesini sağlayan içeriklere sahip mamalar öne çıkar.

Yaşlı Köpek Beslenmesinde Kritik Noktalar

Yaşlı köpeklerin beslenmelerinde olduğu gibi beslenme düzenlerinde de belli başlı değişikliklerin yapılması gerekliliğe dönüşebilir. Yetişkinlik döneminde günde iki kere beslenme onlar için ideal kabul edilirken yaşlarının artması ile öğün sayılarının fazlalaştırılması önerilir.

Yaşlı köpeklerin beslenmesinde tercih edilen kuru mamaların doğru şekilde saklanması önemlidir. Kuru, temiz ve güneş ışığına doğrudan maruz kalmayan yerlerde saklanan kuru mamaların hem kokuları hem de tatları korunabilir. Böylece kuru mamaların lezzeti azalmaz ve yaşlı köpeklerin ideal oranda besinle buluşturulmaları kolaylaşır.

Yaşlı köpeklerin öğün sayılarının artırılmasının yanı sıra beslendikleri yerlerin de dikkatle seçilmesi önemlidir. İşitme ve görme duyuları gerileyen köpeklerin yemek yerken kendilerini savunmasız hissetmeleri ve etraflarındaki hareketten rahatsızlık duymaları mümkündür. Özellikle birden fazla köpeğin yaşadığı evlerde yaşlı köpeklere sakin bir yeme alanı yaratılması önem kazanır.

Yaşlı köpeklerin yemek yerken konforlarının artırılması adına alınabilecek bir diğer tedbir de yemek kaplarının yerden bir miktar yükseltilmesi olacaktır. Eklem sorunları yaşamaları muhtemel olduğundan yemek yerken çok fazla eğilmek köpeklerin konforlarını düşürebilir, konforlarının azalması ideal oranda beslenmelerini engelleyebilir.

Yaşlı köpeklerin beslenmesinde en önemli unsurlardan biri de mama seçimidir. Yaşlı köpek mamaları yaşlı köpekler için ideal oranda kalori barındırır. Kalori miktarı dikkatle ayarlandığından kilo aldırmazlar ve aşırı kilo kaybına yol açmazlar. Aynı zamanda ideal protein, yağ, lif, fosfor ve sodyum dengesi ile sunulurlar. Yaşlı köpekler için protein temel besin kaynaklarından olmaya devam eder. Yaşlı köpeklere verilmesi önerilen protein miktarı tartışılmaya devam edilmekle birlikte sunulan proteinin yüksek kaliteli olması gerektiği yönünde fikir birliği mevcuttur. Proteinlere ek olarak yaşlı köpek mamaları eklem sağlığını destekleyen mineraller, hücresel bazda yaşlanmayı geciktiren antioksidanlar gibi bileşenlere de sahip olmalıdır.

petlebi.com
Efrasiyab bunu beğendi.
__________________
Eski bir kadınım ben,
Siyah-Beyaz fotoğrafları,
45'lik plakları özlüyorum...
Yine bir gül nihal alıyor gönlümü
eteklerim uçuşarak vals yapıyorum..
Beyoğlu'nda gezerken Pera'yı düşlüyorum
Yelpaze ile serinlemek,
Naif birkaç sözcükle ısınmak istiyorum.
Yüzüne bakmaya utandığım,
elimi tutmaya kıyamayan,
Aşklar hayal ediyorum...
Eski bir kadınım ben,
İnce bir dantel gibi işlemeden hayatı,
Ölmek istemiyorum...
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 27 Temmuz 2023, 13:19   #2
Çevrimiçi
-
Yanıt: Yaşlanan Köpeklerin Beslenme İhtiyaçları Değişir
Benim ki en son patlamış mısır ve eti kaymaklı bisküvit istiyordu
__________________
Kahrolsun psikolojisi düzgün insanlar!
Yaşasın tam bağımsız ruh hastası BEŞİKTAŞ'lılar!
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
beslenme, değişir, köpeklerin, yaşlanan, İhtiyaçları


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Yavru Köpeklerin Gözleri Ne Zaman Açılır? DeepSilence Hayvanlar Alemi 1 18 Haziran 2023 16:44
Hüseyin Şahin - Çocukların Duygusal İhtiyaçları DeepSilence Kitap Özetleri - Kitap Tanıtımları 0 06 Mayıs 2023 15:56
Evlendikten Sonra İnsan değişir mi, Değişirse Kadın mı Erkek mi Daha çok Değişir? KoJiRo Kafamıza Göre 6 02 Nisan 2023 23:03
Kendinizi düzenli olarak ziyaret ediyor musunuz: İhtiyaçları tanımak neden önemlidir DeepSilence Kişisel Gelişim 0 02 Aralık 2022 09:21
Yeni Bir Çalışmaya Göre, Yaşlanan Beyinleri Canlandırmak ve Daha Genç Görünmek Mümkün Roronoa Zoro Bilim Dünyasından Haberler 0 20 Ağustos 2022 15:37
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net