Tekil mesaj gösterimi
Alt 30 Temmuz 2022, 17:30   #1
Dolares
Gold Üye
Tengrizm (Türk Deizmi hali)

Tengrizm (Türk Deizmi hali)
Www.TrendForum.Net

Geçtiğimiz günlerde bir avukatın (şu anda aklıma ismi gelmedi yanlış olmasın diye yazmadım birşey. Bulursam güncelleme yapacağım.) kimlik bilgilerindeki din hanesini verdiği mücadeleler sonucu "Tengri" olarak değiştirmiş.
Ülkemizde şu anda Türkler ve Moğolların eski dini olan gök tanrı inancı, Tengrizm olarak varlığını sürdürmektedir.
Ve bunun büyük çoğunluğu Türk deizmine evrilmiş durumdadır. Çok ilgimi çektiği için araştırma yaptım ve bu Türk deizmine 10 milyon (bilinen) insanın mensup olduğunu öğrendim.

Halihazırda, bu dinin orijinal haliyle yaşandığı bazı Türk boyları ya da soydaşlarımız da mevcuttur.
Uzun araştırmalar sonucu ulaştım bu verilere.
Sonra Twitter'da bu avukatın hesabını bulup, takipçi kitlesine baktım.
Şu anda, ateist olanlar dahi Tengri yazdırmaya başlamış. İslamiyet sonrası 2. en çok yaşanan din ya da inanış olabilme potansiyeli var.
Üstelik İslamiyet gibi kuralları yok. Buraya bu inanışla ilgili araştırmalarımı alıntı olarak ekleyeceğim.
Ben normalde, evdeki tek müslüman insandım.
En fazla ibadet eden de bendim. Uzun araştırmalar sonucu uzaklaştım. Agnostisizmi benimsedim. Gelgelelim bana yine tatmin edici gelmemeye başladı.

Daha çok araştırma yapmam gerekiyor. İlk incelemek istediğim ise Tengrizm.

Bir kitap edindim bununla ilgili. Onu da okuyup oradan alıntılar da ekleyeceğim. Ve yorum yapacağım.

Başlıyoruz...

Alıntı ile Yanıt