Tekil mesaj gösterimi
Alt 30 Temmuz 2022, 17:55   #13
Dolares
Gold Üye
Yanıt: Tengrizm (Türk Deizmi hali)

"Tengri inancına sahip olduğunu söyleyen çok insan ulaştı"
Kendisine ulaşan binlerce insan olduğunu söyleyen Mumcuoğlu, “Bunlar arasında kimileri Müslüman olmasına rağmen kültürel olarak değerli bulduğu ve benim girişimde bulunmama sebep olan amaçlara yakın görüşlerde olduğu için yine yazdırmayı düşündüklerini söyledi. İnançsız olup yazdırma girişiminde bulunanlar ve yazdırmak isteyen çok fazla sayıda insan var. Ayrıca bana çok fazla sayıda Tengri inancına sahip olduğunu söyleyen insan da ulaştı” diye konuştu.

"Tengriciliğe Türk tipi deizim de diyebiliriz"
Mumcuoğlu, “Başvuranlarla ilgili dikkatinizi çeken izlenimleriniz nedir?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Şöyle söyleyeyim: Tengri aslında Tanrı demek. Tengriciler aralarında çok fazla sayıda deist insan var. Yalnızca Tanrı'ya inanan ancak bir dine mensup olmayan, inanmayan. Türk tipi deizm de denilebiliyor bu Tengri inancına. Yalnız bunun haricinde yani günümüzde de şaman olan ve bu yönde birtakım ibadetler yaptığını dile getiren insanlar da bana ulaştı. Günümüzde de hala Altay bölgesi, Orta Asya, Türkistan bölgesinde, Hakasya ve Sibirya'da çeşitli yerlerde bu inancı ritüelleriyle beraber devam ettiren Türkler mevcut zaten. Bu şekilde Türkiye'de de aynen bu şekilde devam ettirdiğini söyleyen insanlar da ulaştı.”

Kaynak: T24

Alıntı ile Yanıt