Tekil mesaj gösterimi
Alt 14 Haziran 2023, 11:28   #9
Zeytin
Saygın Üye
Yanıt: çirkin kadın olmak

Aklıma çok sevdiğim bir söz geldi "Çirkinsiniz ama bu fiziksel değil"

Bu baslık altında manen, karakter olarak, zihniyet olarak güzellik ve cirkinlik kavramları üzerinden sabaha kadar konusuruz ve cogumuz da aynı fikirde oluruz sanırım. Önemli olan karakterin ve zihniyetin cirkin olmaması elbette. Bu sebeple bu boyutu geçiyorum...

Şimdi başlığa gelelim;
Başlık, objektif bakıs acısı ile değerlendirilebilecek bir konu değil. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Herkesin kafasında bir güzellik, çirkinlik algısı vardır ve kimde neyi ne kadar gördüğünle alakalıdır bu algı. Bana güzel gelen ötekine gelmeyebilir fakat şöyle de bir durum vardır ki çağımızda güzellik algısı inanılmaz derecede değişti. Doğal insan bulamaz olduk, karakteristik yüzden tutun da orjinal mimiklere bile hasret kaldık. Hal böyle iken kadınların çoğu da güzellik ugruna türlü kalıplara girmeye calısıyor. Türkiyede su anda kadınlar tarafından en cok para harcanan sektor estetik ve kozmetik. Şimdi bu bağlamda degerlendirirsek güzel kadın bile digerlerinin yanında kendini cirkin hissetmeye baslıyor. O öyle ben niye degilim. Onun orası oyle benim niye boyle gibi gibi...

Kısacası; Çirkin kadın yoktur aslında kendinde kusur gören kadın vardır. Halinden memnun olmayan kadın vardır. Erkekler açısından bakacaksak eğer; toplumun dayattıgı güzellik algısından dolayı öyle olmayan kadınları cirkin olarak adlandıran beyler vardır.

Konudaki yorumumu, yine sevdiğim bir söz ile sonlandırayım...

Yüzü güzel olana kırk günde doyarsın da,
Gönlü güzel olana kırk yılda doyamazsın.

Aşık Veysel

Yine bir gül nihal alıyor gönlümü
eteklerim uçuşarak vals yapıyorum..
Beyoğlu'nda gezerken Pera'yı düşlüyorum
Yelpaze ile serinlemek,
Naif birkaç sözcükle ısınmak istiyorum.
Yüzüne bakmaya utandığım,
elimi tutmaya kıyamayan,
Aşklar hayal ediyorum...
Eski bir kadınım ben,
İnce bir dantel gibi işlemeden hayatı,
Ölmek istemiyorum...