Tekil mesaj gösterimi
Alt 29 Temmuz 2023, 11:31   #1
Çevrimiçi
Asi Ruh

Kedinizin Sizi Sevmesi İçin Yapmanız Gerekenler
Kedinizin Sizi Sevmesi İçin Yapmanız Gerekenler
Www.TrendForum.NetKedi aşıkları buraya! Kediler, sadık dostumuz köpeklere göre çok daha seçicidir. Kimseyi kolay kolay sevmezler! Bir kedinin güvenini kazanmak için ona ve kararlarına saygı duymanız gerekir. Eğer siz de minik dostunuzun sizi sevmesini istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bir kedinin güvenini ve sevgisini kazanmak için yapmanız gerekenleri araştırdık ve yazdık. İşte işin uzmanından, kedilerin sevgisini kazanmak için yapmanız gereken 8 şey…

İlk hareketin kediden gelmesi gerektiğini unutmayın
Bir kedi gördüğümüzde koşup hemen sevmek isteriz. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir kediye karşı benimseyebileceğiniz en iyi yaklaşım, ilk hareketi kedinin yapmasına izin vermektir. Arkanıza yaslanıp beklediğinizde ya da bir şeylerle ilgilendiğinizde minik dostumuzun size doğru geldiğini fark edeceksiniz. Kedi alerjisi olan kişiler, kedilerden uzak durmasına rağmen kediler onlara doğru gelip durur! Tam da bu yüzden.

Tıpkı selamlaşır gibi yaklaşın
Kediler birbirlerini burunlarıyla selamlarlar. Siz de bu hareketi taklit etmek için burunlarına hafifçe dokunmayı deneyebilirsiniz. Minik dostumuzun yanına doğru eğilin ve nazikçe burnuna dokunun. İşte başarılı bir selamlama!

Sevilmeyi en çok sevdiği yerden sevmeye çalışın
Kediler, dokunmaya karşı çok hassastır. Dolayısıyla kimi yerlerinden sevilmekten çok daha fazla hoşlanırlar. Yapılan araştırmalar kedilerin alınlarından ve yanaklarından okşanmayı sevdiğini gösteriyor. Buna karşın kuyruk bölgelerinden hoşlandıklarında tıslayarak ya da kaçarak tepki veriyorlar. İyisi mi siz minik dostumuzun gıdısını severek başlayın!

Olumsuz geri bildirim aldığınızda minik dostumuza alan tanıyın
Bir kedi sizden hoşlanmadığını pek çok farklı şekilde gösterebilir. Size tıslayabilir, sizi ısırabilir ya da uzaklaşabilir. Kuyruğunu sert bir şekilde sallaması ve kulaklarını geriye yatırması da sinirlendiğinin göstergesidir. Bu sinyallerden birini aldığınızda geri çekilmek ve kediciğe biraz alan tanımak iyi bir fikir olabilir. Unutmayın, bir kediyi kucakta durmaya zorlayamazsanız. Onlara saygı duyduğunuzu fark ettiklerinde size güvenme olasılıkları da artacaktır.

Ona mamayla rüşvet vermeyin
Pek çok insan sevgiyi yemekle ilişkilendirir. Bu nedenle hayvanlarını çeşitli yiyeceklerle şımartırlar. Oysa yapılan araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı kiloda olan kediler çok daha fazla mırlıyorlar. Sahiplerinin kucağında oturmaya da daha yatkınlar! Kedinizin güvenini ve sevgisini kazanmak için mama vermekten farklı bir yol seçmelisiniz.

Bol bol oyun oynayın
Kedilerin asabiyeti herkesin malumu. Ancak bunun sebebi genellikle can sıkıntısıdır. Köpeklerimizi günde en az iki kez yürüyüşe çıkarmamıza rağmen kedilerimiz için aynı şeyi yapmıyoruz. Halbuki onların da enerjilerini atmaları lazım! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kediler, insan etkileşimini yemeğe tercih ediyorlar. Onları insanlara çeken şey ise eğlenceli oyuncaklar! Her gün düzenli olarak oyun oynamak, kedinizle bağ kurmak için harika bir yoldur.

Ev kedinizi sokağa/bahçeye salmamaya çalışın
İtalya’da yürütülen bir araştırma gösteriyor ki kısıtlı sürelerde dışarı çıkan kediler, genel olarak dışarıda olan kedilere göre sahiplerine daha düşkünler. Yani sahipleriyle daha senkronize hareket etmeyi tercih ediyorlar. Özellikle de bahçenin olmadığı yerlerde kedinizi mümkün olduğunca evde tutmalısınız.

Kediniz hala gençken sosyalleşebilmesi için ortam yaratın
Birçok çalışma gösteriyor ki yavruluk dönemini insanlarla geçiren kediler, çok daha arkadaş canlısı oluyorlar. Zira bu durum insanlara güvenmelerini kolaylaştırıyor. Kedinizin daha sevecen olmasını istiyorsanız henüz küçükken sosyalleşmesine özen göstermelisiniz. Bu sosyalleşme diğer kedilerle olabileceği gibi farklı insanlarla da olabilir.
__________________
Kahrolsun psikolojisi düzgün insanlar!
Yaşasın tam bağımsız ruh hastası BEŞİKTAŞ'lılar!

Son düzenleyen Asi Ruh; 29 Temmuz 2023, 11:33.
 
Alıntı ile Yanıt