Forum Logo
Akıllı Lens


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree2Beğeniler
  • 1 Post By Fiona
  • 1 Post By gupse

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 05 Nisan 2023, 23:31   #1
Çevrimiçi
Kûn Fe Yekûn
Akıllı Lens
Akıllı Lens
Www.TrendForum.Net

Tarihte ilk kez Harold Ridley tarafından kullanılan göz içi lenslerin, günümüzdeki gelişkin formlarını kazanmalarına, katarakt cerrahisindeki yeniliklerin büyük katkısı olmuştur. İleri teknolojik yöntemlerle geliştirilen göz içi lensler; katarakt tedavisinin yanı sıra, “presbiyopi” ve “astigmat” gibi göz sorunlarını düzeltmek amacıyla yapılan tedavilerde kullanılmıştır.
Çok Odaklı Göz İçi Lens (Akıllı Lens) Nedir?
Çok odaklı göz içi lensler; göze cerrahi yöntemlerle implante edilebilen, net uzak görüş, gelişmiş orta mesafe görüş ve yakın net görüş sağlamak gibi, gözde yitirilmiş ya da eksik olan üç işlevi birden yerine getirebilme özelliği olan lenslerdir. Halk arasında “akıllı lens” olarak ta bilinen bu lenslerde söz edilen netlik, yakın mesafede 40 cm, orta mesafede 66 cm, uzak mesafede ise 4 metre ve üzeri olarak bilinir. Akıllı lens uygulaması; katarakt ile beraber yakın görme problemleri yaşayan kişilerin yaşam kalitelerini artırmak amacıyla, göz hastalıkları uzmanları tarafından uygulanan cerrahi bir işlemdir.

“Akıllı lens” tanımı her ne kadar akılda kolay kalan bir tabir olsada, bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerde çoğu zaman yanlış yüksek beklentiler oluşturan, sanki tüm göz hastalıklarının çözümü olabilirmiş kanısı uyandıran bir tanımlamadır. Bu uygulamanın hekim kontrolü ile belirlenen belli bazı göz hastalıklarına veya durumlarına çözüm sunan bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.
Çok Odaklı Göz İçi Lenslere (Akıllı Lens) Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?
Katarakt tedavisinde de kullanılan akıllı lensler, yakın için kullanılan gözlük ihtiyacına büyük oranda son verir. Monofokal lensler tek odaklı olup genellikle uzağa net görüş sağlarlarken, multifokal lensler yakın, orta ve uzak için net görüş sağlayan çok odaklı göz içi merceklerdir.

Akıllı lenslerin yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri de; ortalama 45 yaş sonrasında görülen yakını görememe problemi sebebiyle uygulanan “presbiyopinin” tedavisidir.

Hipermetrop, astigmat, miyop gibi görme bozukluklarının tedavilerinde “excimer lazer” uygulamalarının yanı sıra kullanılan yöntemlerden biri de yine bu multifokal (akıllı lens) göz içi lenslerdir. Göz içi lens operasyonları lazer tedavisi için uygun kornea kalınlığına sahip olmayan ya da ileri derecede göz bozukluğuna sahip hastalarda ve hekim kararıyla uygulanabilir.
“Akıllı Lens” Nasıl Çalışır?
Göz içerisindeki merceğin farklı nedenlerle görüş yetisini kaybetmesi ya da farklı fonksiyonel bozukluklara sahip olması durumunda akıllı lensler kullanılabilir. En yaygın uygulama alanı ise katarakt hastalarıdır.

Akıllı lenslerin temel çalışma prensibi şu şekilde sıralanabilir:
Tek bir lens sayesinde farklı mesafedeki cisimler rahatlıkla algılanabilir.
Uzak, orta ve yakın mesafelerden gelen ışıkları kırar, böylelikle retinanın tek bir alana odaklanmalarını sağlar.
Kişilerin ihtiyaçlarına uygun biçimde mümkün olan en iyi görüşü sağlamak için ayarlanır.
Standart kontakt lens ve gözlük ihtiyacını büyük oranda ortadan kaldırır.
“Akıllı Lens” Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?
Akıllı lensler katarakt ile beraber hipermetrop, miyop ve astigmat gibi görme bozukluklarına aynı anda çözüm sunan göz içi merceklerdir. Halk arasında “ömürlük lens” ya da “üç odaklı mercek” gibi isimlerle de anılabilir.
Akıllı Lens Ameliyatı Kimlere Yapılır?
Akıllı lens ameliyatları, genellikle ileri yaşlarda katarakt problemi yaşayan bireylerde tercih edilmektedir. Ancak ciddi anlamda görme sorunu olan ve diğer tedavi yöntemlerinin uygun olmadığı hastalarda daha erken yaşlarda da uygulanabilir. Bu gibi durumlarla alakalı en doğru kararı, detaylı muayenesinin sonucunda göz hekimi hasta ile konuşarak verebilir.
Akıllı Lens Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?
Görme bozukluğu yaşayan kişilere ameliyat hakkında bilgi vermeden önce, genel sağlık durumu analizi yapılmalı ve kişinin görme sisteminin tüm ayrıntıları incelenmelidir. Akıllı lens ameliyatı için özellikle şu kişiler uygun olmayabilir:
Göz tembelliği sebebiyle şaşılığı olanlar
İleri sarı nokta hastalığına sahip kişiler
Diyabet hastalığına bağlı retina hasarı olan kişiler
Kornea şeklinin ileri derecede bozuk olması
Kontrol edilemeyen göz tansiyonu olanlar
Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?
Göz içi mercekler; çok odaklı tasarıma bağlı olarak yakın-orta ve uzak mesafeli olarak adlandırılabilen odaklama özelliğine sahip lenslerdir. Ortalama 10 dakika süren açık lens ameliyatı, dikişsiz uygulanabilen ve kişilerin göz problemlerine çözüm bulabilen yöntemler arasındadır.

Akıllı merceğin çok odaklı tasarımı sebebiyle istenen mesafe, gözlük ya da lens kullanmadan görülebilir. Katarakt ameliyatı sırasında takılan bu lensler bir kere uygulanır ve gözde tekrar katarakt problemi oluşmaz, göz numaraları büyü oranda aynı kalır, ilerlemez.

Ameliyatla göz içine yerleştirilen mercekler, ömür boyu göz içinde kalır.
Katarakt veya akıllı lens ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli?
Ancak, akıllı lens uygulamalarının katarakt ile beraber olsun veya olmasın bir cerrahi tedavi olduğu unutulmamalıdır. Her cerrahi tedavi gibi çok düşük oranda da olsa komplikasyon riski içerirler. Bu riskler açısından hekimler bireyleri mutlaka bilgilendirmelidirler. Dolayısı ile bireylerin ameliyat ihtiyacı göz hekimi ve hasta arasında detaylıca tartışılmalı ve ona göre belirlenmelidir, gereksiz işlemlerden mutlaka kaçınılmalıdır.
Akıllı Lens Ameliyatı için Hangi Bölüme Gidilmelidir?
Akıllı lens ameliyatı için kişiler sağlık kuruluşlarının “Göz Sağlığı ve Hastalıkları” bölümlerine danışabilir, uzman hekimlerle görüşebilirler.

Alıntı.
__________________

İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir.
”İnsan inandığı insanla çiçeklenir.”
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 05 Nisan 2023, 23:46   #2
Çevrimiçi
Yanıt: Akıllı Lens
Kullanan var mı?
__________________
"Bakın benim parolam sevgidir. Ama ben şiddeti de yerine göre bir enstrüman olarak kullanırım."
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 05 Nisan 2023, 23:48   #3
Çevrimdışı
Yanıt: Akıllı Lens
Beatrice kullanıcısının gönderdiği mesajdan alıntı Mesajı göster
Kullanan var mı?

Ben lens kullanıyorum ama akıllı değil benimkiler.
Acaba bunlarda da renkli oluyor mu?
Beatrice bunu beğendi.
__________________Hepimiz bir bataklıkta yaşıyoruz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor.


 
Alıntı ile Yanıt

Alt 05 Nisan 2023, 23:50   #4
Çevrimdışı
Yanıt: Akıllı Lens
Beatrice kullanıcısının gönderdiği mesajdan alıntı Mesajı göster
Kullanan var mı?

Anaannem kullanio cok ileri dereceydi gozlukleri bu ameliyati oldu cok memnun
Beatrice bunu beğendi.
__________________
"Her görüşünde ilk kez görür gibi.
Her bakışında son kez bakar gibi."
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
akıllı, lens


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
iPhone 15 Pro Max, Periskop Lens ile Gelebilir KoJiRo Telefon Dünyasından Haberler 0 20 Temmuz 2022 20:03
Akıllı lens nedir? Akıllı lens kimlere uygulanır ? Akıllı lens zararları var mıdır ? KoJiRo Göz Sağlığı 0 11 Haziran 2022 15:33
Kontak Lens Kullanımı İle İlgili Mutlaka Bilinmesi Gerekenler KoJiRo Göz Sağlığı 0 11 Haziran 2022 15:31
Doğru Kontakt Lens Seçimi DeepSilence Sağlık Haberleri 0 20 Mayıs 2022 15:33
Akıllı asker Beatrice Fıkra Alemi 0 18 Mayıs 2022 09:01
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net