Forum Logo
Gözde Uçuşan Cisimler Görmek


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 13 Temmuz 2023, 18:55   #1
Çevrimiçi
Ayın Erkek Üyesi
Gözde Uçuşan Cisimler Görmek
Gözde Uçuşan Cisimler Görmek
Www.TrendForum.NetGörme sahasında uçuşan şekillerin kaynağı nedir ?

Bilimsel adını duymamış olabilirsiniz, ama gözde uçuşan şekilleri mutlaka görmüşsünüzdür. Bu uçuşan görüntülere tıp dilinde miyodizopsi denir. Nokta, ip, yüzen bir kuyruk ya da örümcek ağı şeklinde olabilirler. Bunlar birer optik illüzyon değildir, gerçekten de orada, gözünüzün içindedirler.

Uçuşan cisimcikler nerededir ?

Gözün arkasında, ışığa karşı duyarlı hücrelerden oluşan retina tabakası vardır. Retinayı oluşturan sinir hücreleri, diğer adıyla nöronlar, ışığı algılayınca harekete geçer ve optik sinir yoluyla, gördüğünüz şeyle ilgili beyne bilgi gönderir. Lens ile retina arasında vitreus jeli adı verilen madde vardır.

Yaş ilerledikçe buradaki jel yapısı bozulmaya uğrayıp daha sıvı bir hal alabilir. O zaman vitreus içine girmiş parçacıklar bir araya toplanıp yine retinaya gölge düşmesine neden olabilir.

Uçuşan Cisimcikler Tehlikeli midir?

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının habercisi olabilir. Yeni başlayan uçuşmalar tehlikelidir. Derhal göz doktoru görmelidir. Arka vitreus ayrılması da aniden uçuşmalara neden olabilir. Retina yırtığı araştırması yapılmalıdır. Bazen üveit adını verdiğimiz göz iltihapları da gözde uçuşmalara neden olabilir. Göz hekimi göz arkası muayenesi ile retina yırtılması, göz iltihabı veya arka vitreus ayrılması ayırımını yapar.

Muayene sonucunda yukarıdaki hastalıkların hiç biri yoksa şanslısınız. Acil bir hastalığınız yok demektir. Vitreus jeli bozulmasına yabancı literatürde vitreus floaters (İngilizce) veya Mouches volantes (Fransızca) adı verilir. Arka vitreus ayrılmasına bağlı oluşan cisimler giderek azalır. Bazen görüntüden tamamen uzaklaşır.

Uçuşan Cisimcikler Kaybolmazsa Ne Yapalır ?

Retinada hasar veya yırtık yoksa bir süre beklenir çoğunlukla zaman ile şikayetler zaman ile kaybolur veya azalır. Ancak uçuşan cisimcikler artar veya görme kaybına neden olur ise tedavi gerekebilir.

Çoğu insan için uçuşan cisimcikler önemli bir sorun teşkil etmese de tedavi konusunda internette yapılan aramalarda çeşitli yöntemler bulunacaktır. Bu yöntemlerin çoğu maalesef yararsızdır. Uçuşan cisimcikler için başlıca iki tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar YAG laser ile bazı vitreus bandlarının yok edilmesi ve vitrektomi ameliyatı ile vitreus jelinin gözden uzaklaştırılmasıdır. YAG lazer tekniği oftalmoloji alanında kısmen yaygınlık kazanmış olsa da bu sorunun tedavisinde ne kadar etkili olduğuna dair az sayıda araştırma vardır.

Uçuşan cisimlerin görmeyi önemli ölçüde etkilediği durumlarda vitrektomi adı verilen bir tedavi uygulanmakta ve gözdeki vitreus jeli ameliyat ile gözden uzaklaştırılmaktadır. Vitrektomi de retina yırtılması ve katarakt gibi ciddi riskler içerdiği için ancak son çare olarak uygulanmaktadır.
__________________
Kahrolsun psikolojisi düzgün insanlar!
Yaşasın tam bağımsız ruh hastası BEŞİKTAŞ'lılar!
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
cisimler, görmek, gözde, uçuşan


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Gözde Kaya Resimleri Asi Ruh Yerli Ünlü Resimleri 2 07 Temmuz 2023 10:29
Gözde Türkpençe Resimleri Asi Ruh Yerli Ünlü Resimleri 1 07 Haziran 2023 11:35
Gözde Seda Altuner Resimleri Asi Ruh Yerli Ünlü Resimleri 1 09 Mayıs 2023 14:29
Gözde Akgün Resimleri Asi Ruh Yerli Ünlü Resimleri 3 07 Mayıs 2023 13:56
Golcüde rota eski gözde... Yeniden gündeme geldi! KoJiRo Beşiktaş 0 20 Haziran 2022 21:06
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net