Forum Logo
Hamsterlar Neden Titrer?

Hayvanlar alemi ile ilgili her şeye bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 12 Eylül 2023, 17:06   #1
Çevrimiçi
Admin
Hamsterlar Neden Titrer?
Hamsterlar Neden Titrer?
Www.TrendForum.Net

Tatlı görünümleri ve enerjik yapılarıyla gönülleri fetheden hamsterlar, hassas ve narin canlılar olmalarıyla da bilinirler. Hamsterlar genel olarak az ilgiye ihtiyaç duyan canlılardır. Düzenli kafes temizliği, taze mama ve su erişiminin sağlanması onlar için yeterlidir. Ancak hamsterınızın sağlığını yakından gözlemlemeniz hassas canlılar oldukları için gerekliliktir.

Hamsterlar da titreme farklı nedenlere bağlı olarak karşılaşılabilen bir durumdur. Titreme söz konusu olduğunda bunun neden kaynaklandığını bilmek bir hastalığın erken teşhisine yardımcı olabileceği için son derece önemlidir. Hamsterların titremesi normal bir davranış olabileceği gibi fiziksel ya da psikolojik bir sorundan da kaynaklanabilir. Ortam sıcaklığı ve uykuda titreme fiziksel; korku, stres ve kaygı psikolojik nedenler arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra hamsterın acı ya da hastalıktan dolayı titreyebileceği göz ardı edilmemelidir. "Hamster neden titrer?" ve "Hamsterın titremesi ne zaman bir soruna işaret eder?" gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamsterların Doğal Davranışları ve Titrerken Gösterdikleri Hareketler
Hamsterlar sevimli ve küçük kemirgenlerdir. Farklı cins ve renklerde hamsterlarla karşılaşmak mümkün olsa da hepsinin ortak özellikleri ve davranış kalıpları bulunur. Titremeyle ilgili ortak özelliklerinden biriyse uykularıyla ilgilidir.
Hamsterların tıpkı insanlar gibi farklı uyku aşamaları vardır. REM aşamasına geçtiklerinde kaslarının seğirmesi ve hareket etmesi normal bir durum olarak karşılanır. Ancak titreme ve seğirmeleri aşırıysa, bu sırada ses çıkarma, hızlı nefes alma ve huzursuzluk gibi belirtiler gözlemleniyorsa altta bir sağlık sorunu ya da rahatsızlık yatıyor olabilir. Ayrıca hamsterlar 10 derece altındaki soğuk havalarda kış uykusuna benzer bir uyuşukluk hâline geçebilirler. Yiyeceğin az olduğu mevsimlerde enerjilerini korumalarını sağlayan bu içgüdüsel davranış, hamsterların vücut ısısının düşmesine ve metabolizmasının yavaşlamasına da neden olur. Vücutları sallanmaya benzeyen bir refleks üreterek kendini ısıtmaya çalışır. Elbette bunun aşırı olmaması gerekir. Soğuk karşısında titremek her canlı gibi hamsterlar için de normal bir durum olsa da hamsterınızın üşümesi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kendilerini tımarladıktan, temizledikten sonra gevşek tüy ve döküntülerden kurtulmak için kendilerini silkeyebilirler. Bu son derece normal bir davranıştır ve endişelenecek herhangi bir durum yoktur.

Yaşlanmaya bağlı olarak hamsterların hareket kabiliyetinde ve genel sağlıklarında düşüş yaşanabilir. Bu yüzden hareket ederlerken sallanabilir ya da titreyebilirler.

Hamsterların Titrerken Yaşadıkları Duygusal Durumlar ve Anlamları
Hamsterlar kolayca korkabilir ve strese girebilirler. Hatta bazı durumlarda neden korktuklarını, strese girdiklerini anlayabilmeniz bile zor olabilir. Böyle bir duygusal durum içinde olduklarındaysa sallanabilir ya da titreyebilirler. Hamsterların korkmasına ya da strese girmesine neden olabilecek bazı durumları şöyle örneklendirebiliriz:

Tutulduğu ilk birkaç sefer
Yeni bir insan ya da evcil hayvanla tanışırken
Kafesinin kendisinde ya da içerisinde büyük değişiklikler olduğunda
Kafesinde saklanmak için kendisine özel, korunaklı ve karanlık bir alanının olmaması
Evdeki diğer evcil hayvanlar, hatta aynı kafesi paylaştıkları agresif bir hamster
Yüksek sesler
Kafesine çarpılması ya da kafesinin sallanması

Hamsterınızın Titremesi Durumunda Yapabilecekleriniz
Hamsterların titremesinin kimi nedenleri normaldir. Kimileriyse minik dostunuzun mutlu bir hayat yaşaması için kontrol altına alınması gereken duygusal durumlardır. Ancak titremenin bir hastalıktan ya da başka bir sağlık probleminden kaynaklanabileceği ihtimali de vardır. Titremeyle birlikte uyuşukluk, iştahsızlık, donuk gözler, cilt parazitleri, sulu dışkı ve/veya gözlerden ya da burundan akıntı gelmesi gibi başka belirtiler fark ederseniz vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmalısınız. Titremenin ardında nörolojik bir problem, solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı gibi farklı hamster hastalıkları yatıyor olabilir. Kontrolsüz bir şekilde titreme, seğirme ve kas spazmları ise hamsterınızın acil veteriner hekim müdahalesi gerektiren bir nöbet geçirdiği anlamına gelir.Hamsterların hem uykularında hem de gün içerisinde üşümelerini engellemek, ayrıca kış uykusu gibi uzun ve hareketsiz bir uykuya yatmalarını önlemek için ortam sıcaklığını buna göre ayarlayabilir, ona kafesinin içerisinde vücut ısısını korumak için kullanabileceği minik evler ve yuvalar temin edebilirsiniz.

Hamsterın yıkanması titremesine neden olabilir. Bunun yanı sıra yıkama esnasında derisindeki ve kürklerindeki doğal yağları yok ederek onun bazı hastalıklara karşı daha duyarlı hâle gelmesini sağlayabilirsiniz. Hamsterlar kendilerini temizlerler. Ancak tüylerinde kendilerinin temizlemediği kirlerin olması durumunda onu yıkamak yerine nemli bir havlu kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu sırada ona zarar verme ihtimali bulunan temizleyicileri kullanmamalısınız.

Dostunuzun korkusunu ve stresini azaltmak, kendisini daha mutlu hissetmesini sağlamak için kafesinin içerisinde ona hamsterlara uygun bir ortam yaratabilirsiniz. Hamsterlar dar ve kapalı alanlarda vakit geçirmekten hoşlanırlar. Ona içerisinde dolaşabileceği tünellerin, saklanabileceği yuvaların ve enerjisini atabileceği hamster tekerleği gibi oyuncakların olduğu bir ortam sağlayabilirsiniz. Aç kalmasını önlemek için hamsterınızın mamasını düzenli olarak taze mamayla değiştirmeli, özellikle aşırı sıcaklarda yeterli miktarda su tüketebilmesi için suluğunu kontrol etmeli ve tazelemelisiniz. Hamsterınızın henüz size alışmadığı durumlardaysa onu etkileşime zorlamamalı, yavaş yavaş yaklaşarak size alışması için ona zaman tanımalısınız.

petlebi.com
__________________
Eski bir kadınım ben,
Siyah-Beyaz fotoğrafları,
45'lik plakları özlüyorum...
Yine bir gül nihal alıyor gönlümü
eteklerim uçuşarak vals yapıyorum..
Beyoğlu'nda gezerken Pera'yı düşlüyorum
Yelpaze ile serinlemek,
Naif birkaç sözcükle ısınmak istiyorum.
Yüzüne bakmaya utandığım,
elimi tutmaya kıyamayan,
Aşklar hayal ediyorum...
Eski bir kadınım ben,
İnce bir dantel gibi işlemeden hayatı,
Ölmek istemiyorum...
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
hamsterlar, neden, titrer


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Neden Ben? Asi Ruh Trend Sözlük 3 02 Temmuz 2023 22:07
Kendimizi Neden Gıdıklayamayız Ve Gıdıklanma Neden Dayanılmazdır? Asi Ruh Bunları biliyor musunuz? 0 01 Temmuz 2023 12:26
Neden Korkarız? Asi Ruh Bunları biliyor musunuz? 0 30 Haziran 2023 19:12
Erdoğan neden kazandı, Kılıçdaroğlu neden kaybetti, işte cevabı DeepSilence Ülkemizden Haberler 2 18 Haziran 2023 00:30
Kızlar erkeklere neden rahat soru soramazlar neden çekinirler? Er Şaban Trend Sorular 8 07 Haziran 2023 23:18
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net