Forum Logo
Bir Kertenkelenin Kuyruğu Neler Yapabilir?

Hayvanlar alemi ile ilgili her şeye bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 21 Nisan 2022, 21:25   #1
Çevrimiçi
Bir Kertenkelenin Kuyruğu Neler Yapabilir?
Bir Kertenkelenin Kuyruğu Neler Yapabilir?
Www.TrendForum.NetGecko'' türü kertenkele kuyruğundan ''ayrılınca'' kuyruğu düşmanların dikkatini dağıtmak için dakikalarca çok çeşitli hareketler yapabiliyor.

Kanada'daki Calgary Üniversitesi'nden Anthony Russell ve ABD'nin Clemson Üniversitesi'nden Timothy Higham'in yaptığı araştırma düşmanlarından kurtulmak için bu kertenkele türünün kopan kuyruğunun dakikalarca farklı hareketler yapabildiğini gösterdi.
Bilim adamları kertenkelenin kuyruğunu yitirmesinin hayvanın hayatta kalma şansını artırdığını ve daha kolay koşabilmesini sağladığını söylediler. Ancak kuyruk kaybının hayvanın zıplama sürünme ve üreme yeteneğini azalttığı da ortaya çıktı.

Araştırmacılar elektromiyogramla (kas etkinliğinin elektrikle kaydedilmesi) ''eublepharis macularius'' kertenkelesinin kopan kuyruğunun hareketlerini inceledi. Beyin tarafından artık denetlenemeyen organların hareketlerinden farklı olarak (başı kesilen tavuğun koşmayı sürdürmesi gibi) kertenkelenin kuyruğunun çok çeşitli hareketler yaptığı görüldü.

Russell kuyruğun çok zor hareketler yapabildiğini ve 3 santimetre yüksekliğe dek takla atabildiğine dikkati çekti.
Kuyruğun yarım saate dek bu hareketleri nasıl yaptığı henüz bilinmese de Russell en akla yatkın açıklamanın kuyruğun çevreden gelen algılayıcıların (otomatik kontrol sistemlerinin duyu organları) bilgilerini alması olduğunu bildirdi. Kimi algılayıcıların kuyruğu zıplattığı başka bir yere gitmesini ya da kendi çevresinde dönmesini sağladığı sanılıyor.Alıntı
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 24 Eylül 2023, 01:11   #2
Çevrimiçi
Yanıt: Bir Kertenkelenin Kuyruğu Neler Yapabilir?
bunların dişisine neeko erkeğine gecko deniliyormuş
__________________

İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir.
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
bir, kertenkelenin, kuyruğu, neler, yapabilir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net