Forum Logo
Kedi Sahiplerinin En Sık Yaptığı Hatalar

Hayvanlar alemi ile ilgili her şeye bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 05 Mayıs 2022, 12:39   #1
Çevrimiçi
Kedi Sahiplerinin En Sık Yaptığı Hatalar
Kedi Sahiplerinin En Sık Yaptığı Hatalar
Www.TrendForum.Net

Kedinize herhangi bir zararı olmadığını düşündüğünüz pek çok şeyin zararı olabilir. Yaygın bir şekilde yapılan bu hataları yapmayı bırakarak hem kedinize hem kendinize hayatî bir iyilik yapmış olacaksınız.

Son yıllarda kedi sahiplenme oranının hızla artması sevindirici bir durum fakat bazı kedi sahipleri bir kediye nasıl bakılması gerektiği konusunda yeterince deneyimli değil. Bu da ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.
Birazdan okuyacağınız ve çok sık yapılan bu hatalara son vermek belki de kedinizin hayatını kurtaracaktır. Bu konuda bilinçlendikten sonra, kedisi olan yakınlarınıza bu tavsiyeleri vererek minik dostlarımızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. İşte kedi bakımında sık sık yapılan bazı hatalar:

1. Su kabını sık sık değiştirmemek, sıvı alımına dikkat etmemek.Kedinizin suyu her zaman temiz olmalı. Kaptaki durgun su daha hızlı bakteri, toz toplar ve burnu hassas olan kediler bu suyun içilmemesi gerektiğini anlar. Bu yüzden genellikle musluğa yönelirler.
Su kabının plastik olması kötü kokuyu daha da artıracaktır. Bu nedenle görseldeki gibi bir kedi çeşmesi alabilirsiniz. Haftada 1-2 defa yaş mama vermek de kedinizin sıvı alımını destekleyecektir. Kedilerin böbrekleri hassas olduğu için bol bol sıvı tüketmeleri gerekir. Ayrıca evin iki farklı noktasına su kabı koyabilirsiniz.

2. Çok sık yaş mama vermekEvet, kediniz yaş mamaya bayılıyor olmalı fakat çok sık vermek onların yararına değil. Özellikle de basit market mamalarını verirseniz kedinizin bağışıklık sistemi zayıflar ve mantar gibi hastalıklara karşı direnci azalır. Bunun, birinin her gün fast food yiyerek beslenmesinden bir farkı yoktur.
Ayrıca kuru mamayı da dengeli bir şekilde vermeniz gerekir. Tombik olmaları onları her ne kadar sevimli gösterse de farkında olmadan yaşam sürelerini kısaltabilirsiniz.

3. Kedinize özel mama seçmemekKısırlaştırılmış kedi için ayrı, çok uzun tüylü kediler için ayrı mamalar satılmaktadır. Bunları dikkate alarak özel formüle edilmiş mamaları kedinize vermeniz gerekir.

4. Alıştığı mamasını aniden değiştirmekKediler mama konusunda oldukça seçicidirler, bir anda farklı bir mamaya geçiş yapmanız kedinizi strese sokabilir ve daha az yemesine neden olabilir. Kusma, bulantı, ishal gibi durumlar dahi görülebilir.
Farklı mamaya geçiş yaparken, bir hafta boyunca eski mamayla yeni mamayı karıştırarak vermelisiniz; yeni mamanın dozunu her gün biraz daha artırıp kedinizin alışmasını sağlayabilirsiniz.

5. 24 saatten fazla yalnız bırakmakKediler köpeklere kıyasla daha bağımsız canlılardır fakat yalnızlığı çok sevdikleri söylenemez. Eve yeterince mama ve su bırakmış olmanız yeterli değildir. Yalnız kaldıklarında stres altında olurlar, buna çok fazla maruz kaldıklarında uzun vadede ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir.

6. Evdeki odaların kapılarını kapatmakKedinizi tek bir odaya kapatırsanız onun keşif güdülerine engel olursunuz. Hatta kapıları açmayı bile öğrenebilirler. Rahat rahat gezebilecekleri bir ortam yaratmalısınız.

7. Kumunu düzenli olarak değiştirmemekFazla pislenmiş bir kuma tuvaletini yapmak istemezler. Bu nedenle evin farklı bir noktası onlar için daha cazip gelebilir. Bu da kedinizin depresif hissetmesine neden olur. Temiz olmayan bir tuvalet bakteri ve parazit tehlikesini de artıracaktır.
Ayrıca kum seçiminde de dikkat etmeniz gerekir. Bazı ucuz kumlar inşaat kumundan hallice olduğu için kedinizin akciğerlerine girerek ciddi hastalıklara neden olabilir.

8. Kedinizi evdeki kimyasal temizlik malzemelerinden uzak tutmamakEvi temizlemek için kullandığınız deterjanlar kedinizin patilerine, tüylerine bulaşabilir. Kediniz bunları solursa veya tüylerini yalarken temas ederse zarar görebilir. Küçük canlılar oldukları için oransal olarak çok fazla zararlı madde alacaklardır, bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğal ve zararsız temizlik maddelerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

9. Pencere ve balkonda file kullanmamakKediler içgüdüsel olarak yüksekliğin bir tehlike olduğunu sezerler, bu yüzden asla aşağıya düşmeyecekleri yanılgısına kapılabilirsiniz fakat yüksekten düşerek yaralanma/ölme vakaları ne yazık ki çok fazladır.
Tehlikeli noktalara çıkarken dengesini kaybedebilirler veya bir kuşun peşinden atlayabilirler. Özellikle de kızgınlık dönemindeki kedilerde bu tip kazalar çok fazla görülmektedir.
Camlara ve balkonlara file yaptırbilirsiniz. Üstelik bunun için sadece yüksek bir katta yaşamanız gerekmez, kediler alt katlardan atlayıp çıktıklarında araba ve sokak köpeği gibi alışkın olmadıkları tehlikelere maruz kalabilirler.

10. Dışarıda bir hayvan sevdikten sonra elinizi yıkamadan kedinizi sevmekEvcil kediler sokaktaki hastalıklara karşı daha hassas olabilirler. Üstelik fip gibi ölümcül bir hastalığı kedinize bulaştırabilirsiniz. Kesin tedavisi olmayan bu hastalığın masrafları 30 bin lirayı bulabiliyor, buna rağmen sonuç çoğu zaman ölümle sonuçlanıyor.
11. Mama paketlerinin ağzını açık bırakmakHavayla temas eden mamalar kolayca bayatlar. Mama konusunda hassas olan kediler bu yüzden mama yemeyi kesebilir, taze mama yiyememesi beslenme sorunlarına neden olabilir. Özellikle de 10 kg üstü paketlerde mamanın havayla temas etmemesine dikkat edilmelidir.

12. Kedinizi hareketsiz bırakmak, onunla oyunlar oynamamakNasıl ki insanlar için hareketsiz bir yaşam sağlık sorunlarına neden oluyorsa aynı durum kediler için de geçerlidir. Üstelik bizden çok daha atik canlılar oldukları için kediniz için evi daha eğlenceli bir ortama dönüştürmeniz gerekir. Hem can sıkıntısını önleyip stresten uzak tutarsınız hem de obezite tehlikesini önlersiniz.
13. Elektrik kablolarını kemirmelerine izin vermekKediler kemirmeyi, tırmalamayı seven canlılardır fakat söz konusu elektrik kabloları olunca bu konuda tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Akıma kapılma tehlikelerine karşı kablolarınızı kablo koruyucu içerisinden geçirebilirsiniz. Kemirmesi için kedinize oyuncaklar alarak onlara yönelmesini sağlayabilirsiniz.

14. Tüylerini düzenli olarak taramamak


Taranmayı sevdikleri için hem stres seviyeleri düşer hem de daha az tüy dökerler. Ayrıca kendilerini yalarken daha az tüy yutacakları için midelerinde tüy yumağı oluşumunu önlemiş olursunuz.
15. YıkamakKedinizi yıkamanıza gerek yoktur. Antimikrobiyel tükürükleri ile kendilerini yaladıkları için her zaman temizdirler. Yıkadığınız takdirde stres altında olacaklardır.
16. Tıraş etmekSıcak havalarda rahatlayacaklarını düşünerek yapılan yaygın bir hatadır. Oysa uzun tüyler sıcaklığın deriye ulaşmasını engelleyerek onları daha serin tutar. Keçelenen tüyler için tıraşlamak istiyorsanız tüylerin tamamını değil sadece o bölgeyi tıraş etmeniz gerekir.
17. Bağırarak, vurarak cezalandırmakMutfak tezgahına çıkmasından, koltuğunuzu tırmalamasından rahatsızlık duyuyorsanız asla şiddet uygulamamalısınız. Dikkatini farklı yerlere yönlendirerek buralardan uzak durmasını sağlayabilirsiniz.

18. Lastik, poşet gibi nesnelerle oynamasına izin vermekBu tip malzemelerde sığır jelatini bulunduğu için kediler bunları yutmak isteyebilir, bu da sindirim sisteminde ciddi sorunlara yol açar. Bağırsaklarda düğümlenebilen bu maddeler kedinizin acı çekmesine neden olacaktır.
19. Kedinizi sigara dumanına maruz bırakmak


Bir insan için bile hayatî zararları olan sigara dumanı, sizden çok daha küçük olan bir kediyi sandığınızdan çok daha fazla etkiler. Pasif içici olan kedinizin ciğerleri zarar görebilir. Özellikle alerjik solunum yolu reaksiyonlarına neden olabilir.
20. Evdeki bitkilerin kediniz için zararlı olup olmadığını bilmemek


Evdeki bazı bitkiler kedinizin sağlığına zararlı olabilir. Böbrek hasarının oluşmaması için aşağıdaki bitkileri evde beslememenizde fayda var:
  • Poinsettia bitkisi (Atatürk çiçeği)
  • Ökseotu
  • Çobanpüskülü
  • Noel kaktüsü
  • Yonca
  • Hedera helix (İngiliz sarmaşığı)
  • Paskalya zambağı
21. KısırlaştırmamakKedi popülasyonu zaten çok fazladır; sokaklarda, barınaklarda bakımsız kediler varken hâlâ kedi çoğaltma çabasına girişmek bir sorumsuzluktur. Kısırlaştırmadığınız kediler hormonal etkilerle kızgınlık dönemlerinde evden kaçıp balkondan atlayabilir. Kısırlaştırılmamış dişi kedilerde meme tümörü ve piyometra gelişme riski kısırlaştırılmış kedilere göre daha fazladır.
Özellikle de cins kedi sahiplerinin çok fazla uyguladığı bu davranış, gerçek bir hayvanseverin asla yapmaması gereken şeylerin başında gelir. Cins kediler hakkındaki içeriğimizi buradan okuyabilirsiniz:


22. Kemik, süt, salam, çiğ balık gibi besinler vermekKemiklerin kedinizin yemek borusuna, midesine hasar verme olasılığı vardır. İç organlarda yırtılmalara sebep olabilir. Kediler annelerini emmeyi bırakmalarının ardından sindirim sistemleri sütteki laktozu parçalayamaz. Bu nedenle mide krampı, kusma, ishal gibi sonuçları olabilir. Diğer zararlı besinleri bu içerikte bulabilirsiniz:


23. Düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmemek


Kedinizin iyi göründüğünü düşünseniz de fark edemediğiniz bazı sorunları olabilir. Düzenli kontroller sayesinde sağlık sorunlarını erken aşamada tespit edebilirsiniz.

24. Aşırı bakım yapmakEvet, bu kadar maddeyi uygulamak bir aşırı bakım gibi gelebilir fakat bunlar olması gereken temel bakımlardır. Bazıları fazla hassasiyet gösterip ipin ucunu kaçırabilir. Kedinizi bunaltacak kadar bakım yapmak onun stres altında olmasına neden olacaktır.
25. Ve asla ama asla onu evden atmayın. Bu fotoğraf, eve alışmış bir kedinin barınağa verildikten sonra stres nedeniyle kendi tüylerini yolmasını gösteriyor.Hem evdeki hem de sokaktaki kedilere, köpeklere ve diğer tüm hayvanlara çok iyi bakın...
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
hatalar, kedi, sahiplerinin, sık, yaptığı


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net