Forum Logo
Sümela Manastırı - Trabzon


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 04 Haziran 2022, 07:57   #1
Çevrimiçi
Sümela Manastırı - Trabzon
Sümela Manastırı - Trabzon
Www.TrendForum.Net

Sümela Manastırı (Meryem Ana) Manastırı Nerededir?

Trabzon’un Maçka İlçesi'nin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında "Meryem Ana" adı ile anılır. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür.Meryem Ana adına kurulan manastırın "Sümela" adını "siyah" anlamına gelen "melas" sözcüğünden aldığı söylenmektedir. Bu ismin manastırın kurulduğu koyu renkli Karadağlar’ dan geldiği düşünülmekte ise de Sümela kelimesi buradaki Meryem tasvirinin siyah rengine bağlanabilmektedir.Sümela Manastırı'nın Tarihi

Rivayete göre Bizans İmparatoru I.Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6'ıncı yüzyılda İmparator Justinianus’un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine Generallerinden Belisarios tarafından tamir edilmiştir.

Sümela Manastırı’nın şimdiki durumuyla varlığını 13'üncü yüzyıldan itibaren sürdürdüğü bilinmektedir. 1204 tarihinde kurulan Trabzon Komnenosları Prensliği’nden III. Alexios (1349-1390) zamanında manastırın önemi artmış ve fermanlarla gelir sağlanmıştır. III. Alexios’un oğlu III. Manuel ve sonraki prensler döneminde de Sümela yeni fermanlarla zenginleştirilmiştir.Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesini takiben Osmanlı Padişahları pek çok manastırda olduğu gibi Sumela’nın da haklarını korumuşlar, bazı imtiyazlar vermişlerdir.

Sümela Manastırı’nın 18. yüzyılda bir çok bölümü yenilenmiş, bazı duvarlar fresklerle süslenmiştir. 19. yüzyılda büyük binaların ilave edilmesiyle manastır muhteşem bir görünüm kazanmış, en zengin ve parlak dönemini yaşamıştır.Bu dönemde son şeklini alan manastır pek çok yabancı seyyahın ziyaret ettiği, yazılarına konu edilen bir yer haline gelmiştir. Trabzon’un 1916-1918 yılları arasındaki Rus işgali sırasında manastıra el konulmuş, 1923'den sonra tamamıyla boşaltılmıştır.

Sümela Manastırı’nın başlıca bölümleri; Ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma’dır. Bu yapılar topluluğu oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir. Manastırın girişinde su getirdiği anlaşılan büyük su kemeri yamaca yaslanmış durumdadır. Çok gözlü olan bu kemerin bugün büyük bölümü yıkılmıştır.

Dar uzun bir merdivenle manastırın ana girişine ulaşılmaktadır. Giriş kapısının yanında muhafız odaları bulunmaktadır. Buradan bir merdivenle iç avluya inilmektedir. Solda, manastırın esasını teşkil eden ve kilise haline getirilen mağaranın önünde çeşitli manastır binaları bulunmaktadır. Sağ tarafta kütüphane yer almaktadır. Yine sağda yamacın ön yüzünü kaplayan büyük balkonlu bölüm keşiş odaları ve misafir odaları olarak kullanılmıştır ve 1860 yılına tarihlenmektedir. Avlunun etrafındaki binalarda odalardaki dolapları, hücreleri, ocakları ile Türk sanatının etkileri de görülmektedir.Manastırın ana ünitesini meydana getiren kaya kilisesinin ve ona bitişik şapelin iç ve dış duvarları fresklerle donatılmıştır. Kaya kilisesinin içinde avluya bakan duvarda III. Alexios dönemine ait fresklerin varlığı tespit edilmiştir. Şapeldeki freskler ise 18'inci yüzyılın başlarına tarihlenmektedir ve üç ayrı devirde yapılan üç tabaka görülmektedir. En alt tabakanın freskleri daha üstün niteliktedir.Sümela Manastırı’nda yer yer sökülerek alınmış olan ve oldukça harap bir görünüm taşıyan fresklerde işlenen başlıca konular İncil’den alınmış sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana’nın hayatı ile ilgili tasvirlerdir.

Kaynak: Trabzon İl Kültür veTurizm Müdürlüğü, Sümela Manastırı
__________________

İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir.
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 03 Ağustos 2023, 01:32   #2
Çevrimiçi
Ayın Erkek Üyesi
Yanıt: Sümela Manastırı - Trabzon
Trabzon Sümela Manastırı, Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde, Trabzon şehrine bağlı Maçka ilçesinde yer alan önemli bir manastırdır. Sümela Manastırı, Türkiye'nin en ünlü ve turistik cazibe merkezlerinden biri olarak bilinir.

Sümela Manastırı, M.S. 4. yüzyılda inşa edilmiştir ve Maçka İç Vadisi'ndeki Karadağ (Mela) Dağı'na oyulmuş bir kayalık üzerine konumlanmıştır. Manastır, Bizans döneminde Hristiyan rahipler tarafından kullanılmış ve önemli bir dini merkez olmuştur.

Manastırın en ünlü bölümü, Panagia Theotokos'a (Tanrı'nın Doğurduğu Bakire Meryem'e) adanmış ana kilisedir. Kilise, fresklerle süslüdür ve bu freskler, Hristiyan ikonografisini ve dini sahneleri tasvir etmektedir. Ayrıca manastırda, rahipler için hücreler, şapeller, mutfaklar ve kütüphane gibi çeşitli yapılar da bulunmaktadır.

Sümela Manastırı, doğal güzelliği ve benzersiz konumuyla dikkat çeker. Manastır, sarp kayalıkların üzerine kurulmuş olup yeşil ormanlarla çevrilidir. Bu etkileyici manzara, ziyaretçilerin ilgisini çeken önemli bir unsurdur.

Ancak, Sümela Manastırı'nın restorasyon ve güvenlik çalışmaları nedeniyle bazen ziyarete kapalı olabileceğini unutmayın. Ziyaret etmeyi planlıyorsanız, güncel açılış saatleri ve ziyaret koşulları hakkında bilgi almak için yerel turizm ofisine veya resmi web sitesine başvurmanız önemlidir.

Sümela Manastırı, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir yapı olup ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunmaktadır. Manastırın büyüleyici atmosferi ve tarihi dokusuyla, Trabzon'u ziyaret edenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
__________________
Kahrolsun psikolojisi düzgün insanlar!
Yaşasın tam bağımsız ruh hastası BEŞİKTAŞ'lılar!
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
manastırı, sümela, trabzon


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Milli takım Trabzon'da kritik maça çıkıyor! Taraftarları tribüne çağırdılar mamihlapinatapai Voleybol 0 31 Mayıs 2022 12:25
Trabzon, 4 ayda 53 ülkeye fındık ihraç etti KoJiRo Ekonomi Dünyası 0 26 Mayıs 2022 22:01
Trabzon'da köy köy gezilerek kadınlara organik tarım eğitimi veriliyor KoJiRo Ekonomi Dünyası 1 22 Mayıs 2022 19:15
Sümela Manastırı yeniden ziyarete açıldı mamihlapinatapai Karadeniz Bölgesi 0 07 Mayıs 2022 10:13
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net