TrendForum.Net - Genel Forum Sitesi  
Geri Git   TrendForum.Net - Genel Forum Sitesi > Stil ve Tarz > Anne ve Çocuk

Anne ve Çocuk Anne ve Çocuk Aile ilişkileri, çocuk sağlığı ve çocuklara dair tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Anne ve Çocuk Aile ilişkileri, çocuk sağlığı ve çocuklara dair tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree4Beğeniler
  • 2 Post By gupse
  • 2 Post By xena

Yeni Konu Oluştur  Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 15 Ocak 2023, 15:35   #1
Beatrice kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 19 Nisan 2022
Konum: İstanbul
Cinsiyet: Kadın
Mesajlar: 12,063
Konular: 2946
Rep Gücü: 1244
Rep Puanı: 123155
Rep Derecesi: Beatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of lightBeatrice is a glorious beacon of light
Varsayılan Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?
Www.TrendForum.Net

Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]


Yetimhanedeki çocuklar sadece kendileri için psikolojik sıkıntıları yoktur ayrıca koruyucu ve sahiplenici aile üzerinde de somut zorluklardır. Böyle bir çocuğa daha fazla emek ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Benzer bir duruma düşmüş bebek yada çocuğun tam teşekkürlü gelişimini tamamlayabilmesi için onun gelişimini etkileyecek süreçleri ve faktörlerin öğrenilmesi gerekmektedir.


Yetimhaneden alınan çocuğun kişilik gelişimine bakılırken, ilk olarak çocuğun yaş farklılaşmasına karşı dikkat edilmesi gerektiğidir. Bu konu aslında tam anlamıyla çocuğun yaşına bağlı olarak gelişimine normal süreçte nasıl devam ettiğinin analiz sonucudur. Bununla birlikte sahiplenecek ailenin gelişimsel analiz sonucunun da bir uzman tarafından bakılması ve değerlendirilmesi gerekmektedir.


3 YAŞINA KADAR EBEVEYN BAKIMI OLMAYAN ÇOCUKLAR
Git gide artan yetim ve öksüz çocuk durumu, günümüzün en büyük problemleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte vefat eden ebeveynler dolayısıyla da bebeğin ya da çocuğun yetimhaneye gelmiş olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır. Çocuğun oraya nasıl geldiğiyle, terk edilişi gibi sebeplerine bakmadan, çocuğun doğumdan 3 yıla kadar olan kişilik oluşum faktörlerini göz önünde bulundurmak gerekir.

Çocuk dışarı dünyaya yanıt vermek için henüz hazır olmayabiliyor. Bu durumda çocuğun hiç anne veya baba sevgisi görmediği göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk her anında bu boşluğu dolduracağı, sosyalleşeceği yollar aramaktadır. Bebeğin hayatında, tam teşekkürlü bir hayata sahip olmaması ya da ebeveynlerin madde bağımlılıklarıyla bağlantısı olması durumunda koruma altına alındığı görülmektedir. Çocuğun annesini hala seviyor ve bırakmak istememe durumları da söz konusu olabilmektedir. Çocuklar açısından annesiz kalmaktansa, en kötü annenin bile sevilen bir insan olduğu unutulmamalı ve bu sürecin zorlu bir süreç olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle aileden kopmak, bebek için büyük bir stres haline gelir. Bu tarz çocuklarla başta psikolog desteğinin yoğun olması gerekmektedir.

3 YAŞINDAN SONRA EBEVEYNİ OLMAYAN ÇOCUKLAR
Bu yaş grubunun uyum süreci daha zorlu bir haldedir. Çocuk, belirli bir davranışı, ifadeleri, onun için genel kabul görmüş anlayışta bir aileden yoksun olduğunu anlamaya başlamaktadır. 3 yaşına erişmiş çocuklarda bilinçaltı bir ebeveyn arama durumuna girmektedir. Bu durum açıkça kendini belli etmektedir. Kısacası onların gözünde her endişe eden, koruyan ve kollayan insan ebeveyn olma özelliği taşır. Gelecekte desteğini alabileceği ve korumasını yapacağı algısı oluşur. Bununla birlikte bir çok etik davranışı olmayan annelerin çocuklarında, alışagelmiş doğal süreçte hırsızlık yaptığı, kötü kelimeler kullandığı da görülmektedir. 3 yaşa kadar oluşan kimlikle birlikte değişimi daha zor olduğu için, koruyucu ve sahiplenici ailelerin çok daha sabırlı ve bilgiyle, psikolog yardımıyla hareket etmeleri gerekmektedir.

EVLAT EDİNİLEN ÇOCUKLA İLK TANIŞMA
En önemli faktörün yaş skalası olduğu unutulmamalıdır. İlerideki kızı veya oğluyla tanışan ailelerin bu düşünceye sahip şekilde yaklaşması gerekmektedir. Her şey çocuğun yaşına bağlıdır ve buna uygun hazırlık yapması gerekmektedir. Psikologlar tarafından ilk tanışma anında ebeveynlerin doğru davranış sergilemesi için dikkat etmesi gereken noktalar kesin çizgilerle belirlenmiştir.

1- DIŞ GÖRÜNÜŞ
3 yaş altı bir çocukla görüşme sağlanacaksa minimum takı, parfümsüz, ve renksiz kıyafetler giyilmelidir. Çünkü çocuğun korkmaması için orada çalışan insanların standardında kendini güvende hissedebileceğinin işareti verilmelidir. Bu yüzden çalışanların sürekli beyaz önlüklerle dolaştığı bir dünyaya rengarenk bir insanın girmesi onu ürkütmeye yetebilmektedir.

2- TANIŞMANIN DOĞRU YOLU
Çocuğu yetimhaneden korkutmamak için, doğru adımlar atılması gerekmektedir. Her iki muhatap içinde standart basit konuşmalar yapılmalıdır. Oldukça sıradan yapılan konuşmalar neticesinde, bir çok ailenin koşarak sarıldığı görüldüğünde çocuğun korktuğu fark edilmiştir. Her çocuk anne baba ister ama bir anda gelen insan onun için sokaktaki amca veya teyzeden farkının olmadığı idrak edilmelidir. Çocuğa alışması için zaman verilmelidir. Bununla birlikte tanışma aşamasında absürt heyecanlı, gergin, sinirli gibi uçuk duygulardan arınmak gerekmektedir.
Ayrıca müdür ofisi odasında tanışma hem emir kipi barındırır hem de çocuğa gerginlik kazandırır. Doğru tanışma ortamı ise yürüyüş yolu, oyun odası, yatak odası gibi mekanlardır.

3- BABA ADAYLARI PASİF KALMALIDIR
Yetimhanede bir çok kadının görev aldığını unutmadan, erkek birinin varlığının yabancı bir nesne olarak algılandığı psikologlar tarafından altı çizilmiş gerçekler arasındadır. Dolayısıyla aktif bir konuşma ve sürekli bir hareket içerisinde baba adaylarının olmaması önerilmektedir. Sizi süzmesi, idrak etmesi ve alışması için zamana ihtiyaç var.

4- SÜRPRİZ HEDİYELER
Küçük ama mutlu edici şeyleri çantanıza koymanızda fayda olacaktır. Çocuğun merak içgüdüsü çantaya yoğunlaşacaktır ve içerisindeki şeyin kendisinin olmasını beklemesi normaldir. Tam ailelerden gelen çocukların bile merak edip karıştırdığı çantalarda, kaybettiğinizde üzülmemeniz gereken şeylerin olmasında fayda olacaktır.
Sadece bir çocuğu görmeye gittiğinizi ve büyük büyük hediyelerle çocuğu karşıladığınızda, o çocuğun tekrar arkadaşlarının yanına döneceğini unutmayın. Çocukların arasında bu tarz kıskançlık krizleri, agresiflik ve kavga çatışmaları olabilmektedir. Bu sebeple hediyelerini minimal dozlarda, küçük tutmaya çalışın.


5- SORULAN SORULARA DOĞRU CEVAPLAR
Çocuğun sorduğu sorulara net ve anlaşılır, doğru yanıtlar vermek önemlidir. Bir yandan flört edebileceği algısını unutmadan ve çocuğa gereksiz ümit vermeden yanıtlanmalıdır. Psikologlar bazen iki kez umutlanan ve hayal kırıklığına uğrayan çocukların daha ağır tramvatik sorunlar yaşadığını ortaya koymuştur. Bu konuda görüşme öncesi çocuğu tanıyan ve bilen bir doktor ya da öğretmenle konuşmak ve bilgi almak faydalı olacaktır.

Alıntı
__________________
"Bakın benim parolam sevgidir. Ama ben şiddeti de yerine göre bir enstrüman olarak kullanırım."
Beatrice isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Yanıt
Alt 15 Ocak 2023, 15:40   #2
Hayırlısıbegülüm
Üzüm kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 06 Ocak 2023
Cinsiyet: Kadın
Mesajlar: 472
Konular: 5
Rep Gücü: 158
Rep Puanı: 15707
Rep Derecesi: Üzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the roughÜzüm is a jewel in the rough
Varsayılan Yanıt: Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Çok iyi düşünmek gerek coook.
__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Üzüm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Yanıt
Alt 15 Ocak 2023, 15:41   #3
Co Admin
gupse kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 05 Mayıs 2022
Cinsiyet: Kadın
Mesajlar: 3,372
Konular: 94
Rep Gücü: 997
Rep Puanı: 99348
Rep Derecesi: gupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nicegupse is just really nice
Varsayılan Yanıt: Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Allah biliyo ya cok isterim bu sekilde bi evlat sahibi olmayi.
Annelik kalpten gelen bi olgudur dogurmakla anne olunmuyor ne yazik ki.
Bu konu cok hassas oldugum nokta yazarken bile etkileniyorum..
Regex ve xena bunu beğendi.
gupse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Yanıt
Alt 17 Ocak 2023, 19:32   #4
Co Admin
xena kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 02 Haziran 2022
Cinsiyet: Kadın
Mesajlar: 2,243
Konular: 179
Rep Gücü: 723
Rep Puanı: 72021
Rep Derecesi: xena is just really nicexena is just really nicexena is just really nicexena is just really nicexena is just really nicexena is just really nicexena is just really nicexena is just really nicexena is just really nicexena is just really nicexena is just really nice
Varsayılan Yanıt: Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Tüm mal varlığına kadar araştırılıyor diye biliyorum evlat edinmek çok basit bir durum değildir ama imkanları olanlar edilebilirler onlar için bir yaşam sunmak farklı bir durum olsa gerek. Benimde en hassas kaldığım bir durum , bu duruma düşürenler utansın bu çocukların evlatların böyle yerlerde olmasının suçu nedir ya ? Üzgünüm.
Regex ve gupse bunu beğendi.
__________________
Kırk yılda bir gibisin...
xena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Yanıt
Alt 17 Ocak 2023, 19:39   #5
If not now, then when?
Regex kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 19 Nisan 2022
Konum: <?php include("config.php"); ?>
Cinsiyet: Erkek
Mesajlar: 3,132
Konular: 69
Rep Gücü: 542
Rep Puanı: 53891
Rep Derecesi: Regex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really niceRegex is just really nice
Varsayılan Yanıt: Yetimhaneden çocuk sahiplenilir mi? Evlat edinilen çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Kesinlikle bu niyete kapılıp bunu düşünen ve kalkışan insanı takdirle karşılamak gerekiyor. Ancak gerçekten bu sorumluluk bilincinin, anne/baba olabilme yetisini taşıyarak o çocuğa bir sevgi dolu yuva ve gelecek sunabilecek mi? Bu konuda kendilerinden emin olup, gerekli olan şartları taşıyorsa mutlaka evlat edinilmeli.
__________________
Silence is golden, and we agree.
Regex isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Yanıt
Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
Çocuğa, çocuk, edinilen, evlat, nasıl, sahiplenilir, yaklaşılmalıdır, yetimhaneden


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Evlat Kokusu Kaf Dağı Kendi Kaleminizden 1 16 Ekim 2022 09:17
El Nasıl Yıkanır? | Çocuk Şarkısı Sözleri Beatrice Çocuk Masal ve Şarkıları 0 12 Ekim 2022 17:21
Anne çocuk arasındaki bağ nasıl güçlendirilir? xena Anne ve Çocuk 0 09 Eylül 2022 12:59
Eşimle çocuğum olmuyor ne yapabilirim -Eşimle nasıl çocuk sahibi olabilirim Onurcan Trend Sorular 15 13 Ağustos 2022 22:15
Üç veya Daha Fazla Çocuğa Sahip Olmanın Beyni Nasıl Etkilediği Keşfedildi KoJiRo Bilim Dünyasından Haberler 0 28 Mayıs 2022 09:43

Forum saati; Türkiye'ye göre ayarlanmış olup, şu an saat: 06:37.

Forum ve Yazılım Yasal Uyarı Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanan yasal bir genel forum sitesidir.

TrendForum; 5651 sayılı kanuna göre yer sağlayıcı olarak tanımlanan, içerikleri önceden kontrol etme yükümlülüğüne sahip olmadığı için kullanıcıların paylaşımlarından ancak bildirim yoluyla haberdar olduğunda yasa gereği sorumluluğu doğduğundan, paylaşımlardan yana doğrudan sorumlu tutulamayacak bir genel forum sitesidir. Bu nedenle TrendForum.Net üzerinde yayımlanan içeriklerin herhangi bir hak ihlâli oluşturduğunu ya da hukuksal bir sorun yarattığını düşünüyorsanız, hak sahibi iseniz, İLETİŞİM bağlantısındaki formu doldurarak gerekli bildirimde bulunabilirsiniz. Şikâyetiniz titizlikle incelendikten sonra tarafınıza geri dönüş yapılacak ve gerekli hallerde bahse konu içerik yayından kaldırılacaktır.

Kurucu: Beatrice
Teknik Sorumlu: Regex & Bahtiyar