Forum Logo
Ailedeki Stres Çocukları Olumsuz Yönde Etkiliyor.....

Anne ve Çocuk Aile ilişkileri, çocuk sağlığı ve çocuklara dair tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Ardanl

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 28 Haziran 2023, 17:11   #1
Çevrimdışı
Banlı Üye
Ailedeki Stres Çocukları Olumsuz Yönde Etkiliyor.....
Ailedeki Stres Çocukları Olumsuz Yönde Etkiliyor.....
Www.TrendForum.Net

Ailedeki stres çocukları olumsuz etkiliyor
Çocuğun yetişmesinde ve hayata adım atmasında birinci ve en önemli basamak olan aile ortamında, onları stres etkeninden mümkün olduğunca korumaya çalışmak gerektiği bildiriliyor.

Uzmanlar, anne babaya düşen görevin, "Bir yakın veya arkadaşın ölümü, taşınma, ayrılık, boşanma, göç, ekonomik zorluklar, hastalıklar, tabii afetler, sosyokültürel sorunlar, cinsi veya fiziki istismar, ebeveynlerdeki madde bağımlılığı, çocuğa yeterli sevgi verilememesi, çocuğun sağlık bakımının yapılamaması, çocuktan aşırı beklenti içinde olma, işsizlik, yeni bir kardeş doğumu, toplumu etkileyen stres faktörleri, suça bulaşma ve sabıkalı olma, ikinci evlilik, anne babanın aşırı koruması, çocuğu çok aşırı kontrol, okur yazar olmama, okuldaki şiddet olayları ve okul sorunları" gibi stres faktörlerinin negatif etkilerini en aza indirmek olduğunu kaydediyor.

Uzmanlara göre, stres faktörleri sonucunda anne baba etkilenebiliyor ve bazı psikolojik sorunlar meydana gelebiliyor. Genel olarak anne babada oluşabilecek rahatsızlıklar ise şunlar:

"Depresyon, hayata karşı isteksizlik, iş motivasyonunda azalma, ailesine olan ilgide azalma, uyku ve iştah değişiklikleri, konsantrasyon düşüklüğü, çabuk sinirlenme, tahammülsüzlük, çocuklarının sevgi ve duygusal ihtiyacını karşılayamama, yalnızlığa eğilim, sosyal çevrelerinde uyumsuzluklar, halsizlik, yorgunluk, madde bağımlılığına eğilim, ailesine ayrılan vakitte azalma vb".

Çocuktaki belirtiler

Uzmanlar, anne babadaki bu değişikliklerin, o ailede yaşayan çocuklara çok önemli etkilerini ise şöyle sıralıyor:

"Okul başarısında düşme, arkadaş ilişkilerinde sorunlar, sosyal aktivitelere karşı ilgisizlik, cesarette azalma, tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, çok fazla uyuma veya uykusuzluk, iştahta artma veya azalma, olayları olumsuz değerlendirme, yalnızlığa eğilim, alınganlıkta artış, karşı gelme, riskli davranışlar, madde kullanımına eğilim, herşeyden çabuk sıkılma, sevdiklerinin başına bir şey gelecek korkusu, içe çekilme ve sessiz sakin olmayı tercih etme, okula gitmek istememe, konuşmaya ve etkileşime isteksizlik, sese ve olaylara karşı aşırı uyarılma, öfke patlamaları ve aşırı hareketlilik".

Uzmanlar ayrıca, çocuklarda oluşabilecek "Depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, altını ıslatma (tuvalet kontrolünü sağlayan çocukta tekrar kontrol kaybı olabilir veya yaşına uygun tuvalet kontrolünü sağlayamama) ve kirletme (büyük tuvaletini gece veya gündüz kaçırma), tik bozuklukları, kekeleme, konuşma bozuklukları, davranış değişiklikleri (parmak emmeye başlama, çocuksu davranışlar vb.), reaktif bağlanma bozukluğu, dissosiyatif bozukluklar, kaygı ve uyku bozuklukları" gibi psikiyatrik durumlara da dikkat çekiyor.


Alıntıdır....
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 28 Haziran 2023, 17:45   #2
Çevrimdışı
Yanıt: Ailedeki Stres Çocukları Olumsuz Yönde Etkiliyor.....
Kesinlikle doğru çocuklar çok çabuk etkileniyor
DeepSilence bunu beğendi.
__________________

İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir.
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
ailedeki, Çocukları, etkiliyor, olumsuz, stres, yönde


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Gök Olayları Fiziksel Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor? Asi Ruh Astroloji ve Burçlar Dünyası 0 03 Haziran 2023 21:00
Türk Kahvesi Spor Performansını Nasıl Etkiliyor? Asi Ruh Vücut Geliştirme ve Fitness 1 02 Mayıs 2023 15:40
Stres Çarkı Asi Ruh Trend Sözlük 0 09 Mart 2023 00:38
Hertzbleed Güvenlik Açığı AMD ve Intel İşlemcileri Etkiliyor KoJiRo Teknoloji Trend Haberleri 0 16 Haziran 2022 21:29
İklim değişikliği, tarımsal faaliyetleri etkiliyor KoJiRo Ekonomi Dünyası 0 23 Mayıs 2022 21:41
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net