Forum Logo
Paskalya Bayramı süresince okunan dualar


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 19 Eylül 2022, 16:27   #1
Çevrimiçi
Paskalya Bayramı süresince okunan dualar
Paskalya Bayramı süresince okunan dualar
Www.TrendForum.NetMesih ölümden dirildi; ölümü ölümle yendi ve mezardakilere yaşam hediye etti. (3 defa).

Mesih’in dirilişini gördük; tek günahsız olan Rab İsa’ya tapalım. Çarmıhını onurlandırıyoruz ey Mesih ve kutsal Dirilişini övüp yüceltiyoruz. Çünkü Sen bizim Tanrımızsın; Senden başkasını tanımayız; Senin adını çağırıyoruz. Gelin, tüm siz inananlar, Mesih’in kutsal Dirilişini onurlandıralım; çünkü işte Çarmıh aracılığıyla tüm dünyaya sevinç geldi. Rabbi her zaman kutlulayıp O’nun Diriliş övgülerini söylüyoruz; çünkü bizim adımıza Çarmıha katlandı ve ölümüyle ölümü yok etti. (3 kez)

Meryem’in maiyetinde olan kadınlar erken sabahtan evvel mezara gelip, mezarın taşını yuvarlanmış buldular ve Meleğin onlara bu tarzda seslendiğini işittiler:Εbedi nur içinde olanı niçin bir insan gibi ölüler arasında ararsınız? Gelin, sarıldığı kefenlerine bakın ve derhal gidip dünyaya anlatın, Rab ölümü öldürdükten sonra kendisi ölülerden dirilmiştir, çünkü insan cinsini kurtaran Tanrι’nın Oğlu’dur.

Ey ölümsüz olan Mesih Tanrι, mezar içine indirildin ise de, cehennemin kuvvetini feshedip galip olarak ölülerden dirildin ve güzel kokulu yağı getiren kadınlara “sevinin” deyip Elçiler’e de sulh bağışladın, düşmüş olanları kaldırıp dirilttin.

Ey dil ile tabir olunmayan Mesih, insan olarak mezarda bedenen, Tanrι olarak ölüler diyârında ruhen, Cennet’te hırsız ile ve tahtta Peder ve Aziz Ruh’la beraber olup her yerde hazır nazır bulunarak herşeyi yerine getirir ve tamamlarsın.

Hamd olsun Peder’e ve Oğul’a ve Aziz Ruh’a.

Ey Mesih, bizim dirilmemizin pınarı olan mezarın hayat verici olup, Cennet’ten daha güzel, padişah odasından çok daha parlak olmuştur.

Şimdi ve daima ve ebetler ebedince. Amin.

Selâm sana ey Yüce Tanrι’nın azizlediği mukaddes meskeni, çünkü ey pek ziyâde pak ve lekesiz Sultan, sen kadınlar arasında mübareksin deyip sana avaz edenlere, ey Validetullah, senin vasıtan ile sevinç bahş olunmuştur.

Ya Rab merhamet eyle. (40 defa)

Hamd olsun Peder’e ve Oğul’a ve Kutsal Ruh’a.

Şimdi ve daima ve ebetler ebedince. Amin.

Heruvimler’den daha saygın, Serafimler’den eşsiz çok daha üstün şöhretli oldun, sen ki asla bozulmaksızın Tanrι’nın Kelâmı’nı doğurdun. Seni hakikaten Validetullah diye yüceltiriz.

Aziz Pederlerimiz’in duaları ile ya Rab İsa Mesih Tanrımız bize merhamet eyle.

Ey bütün cihanı zapt edip tutan Rab Efendi, sana teşekkür ederiz ki, gündüzü güneşin ışığı ile ışıklandırdığın gibi, geceyi de ateşin ışığı ile ışıklandırırsın ve gündüzün uzun vaktini geçiripte gecenin ilk vakitlerinde varmaya bizleri müstahak eyledin. Ey şefkatli Efendi, işit bizi ve bilerek bilmeyerek yaptığımız günahlarımızı bize aff eyle ve bizim bu akşam dualarımızı kabul ederek merhametini ve acımalarını ganimet ile kendi mirasın olan kavmine gönder. Aziz Meleklerin ile etrafımıza hisar çekerek adaletinin silahları ile silahlandır, hakikatin ile etrafımızı kuşat, kuvvetin ile bizi muhafaza eyle, düşman şeytanın her türlü hilelerinden ve üzerimize gelen her türlü felaketten kurtar bizi.

ortodokslartoplulugu
__________________
"Bakın benim parolam sevgidir. Ama ben şiddeti de yerine göre bir enstrüman olarak kullanırım."
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
bayramı, dualar, okunan, paskalya, süresince


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Kurban Bayramı Mesajları 2023 - Yeni Kurban Bayramı Mesajları Beatrice Güzel Sözler 12 28 Haziran 2023 12:57
Yanlış okunan marka isimleri Candres Trend Sözlük 11 18 Nisan 2023 23:51
Günlük bazi dualar Astrea Dualarımız 1 06 Ağustos 2022 11:54
Dualar ve Manaları Astrea Dualarımız 0 14 Mayıs 2022 04:10
2022 Kurban Bayramı ne zaman? Beatrice İslam ve Din 0 05 Mayıs 2022 14:47
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net