Forum Logo
Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey

Hayvanlar alemi ile ilgili her şeye bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree4Beğeniler
  • 1 Post By MaVi
  • 1 Post By MaVi
  • 2 Post By MaVi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 25 Temmuz 2023, 01:27   #1
Çevrimiçi
Platin Üye
Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
Www.TrendForum.Net

Kedigiller familyasına mensup olan yavru kediler, genellikle tüylü, küçük boylu ve etobur memeli canlılardır. Ortak özellikleri, sevimli görünüşleri ve uysal davranışlarıdır. Esnek vücutları, yumuşacık tüyleri ve harikulade desenleri ile pek çok kişinin ilgisi çekerler. Kedigiller familyasının en küçük türlerinden biri olan kediler, genelde insanlar tarafından kendilerine bir arkadaş ve ev zararlılarını avlayabilme yeteneği ile ev hayvanı olarak beslenirler. Aynı familyadan ve diğer küçük kedilerden ayırmaya gerek olmadan kısaca “kedi” adıyla tanımlanırlar.

Kediler anatomik olarak son derece güçlü canlılardır. Vücut yapıları esnek ve refleksleri hızlıdır. Keskin pençeleri onları tam bir avcı yapmaktadır. Hızlı refleksleri, keskin pençeleri ve dişleriyle küçük hayvanları öldürmede başarılıdırlar. Bu özellikleri onları aynı familyadaki diğer büyük kedilerle benzer kılar. Bununla birlikte çok hassas bir kulak yapısına sahiptirler. Öyle ki, insanların kulaklarının duyamayacağı çok zayıf ve çok yüksek tondaki sesleri dahi hassas kulakları sayesinde anında duyabilirler. Aynı familyadaki diğer çoğu memeliler gibi, kediler insanlara göre daha zayıf renkte bir görüşe sahiptirler. Ancak gözleriyle karanlıkta yakın ortamları görebilirler. Koku alma duyuları ise inanılmaz gelişmiştir ve dolayısıyla çok güçlüdür.

Dünya üzerinde 70’ten fazla kedi ırkı olduğu ileri sürülmektedir. CFA, TICA ve FIFE gibi çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafından tanınan kedi türleri değişiklik göstermektedir. Söz konusu kedi ırkı sayıları; Uluslararası Kedi Yetiştiricileri Birliği (IPCBA) tarafından 73, Kedi Hayranları Derneği (CFA) tarafından 44 ve Lüksemburg merkezli Kedi Sicilleri Federasyonu (FIFE) tarafından 43 olarak kayıtlarda geçmektedir.

Kediler her ne kadar doğada kendi başlarına avlanabilme kabiliyetlerine sahip olsalar da sosyal birer canlıdırlar. Diğer kedilerle aralarında geçen iletişim; salgıladıkları kokular, feromonlar ve kendilerine özgü vücut dillerinin yanı sıra miyavlama, mırıltı, ses titretme, tıslama, hırıltı ve gırtlaksı ses çeşitliliğini içermektedir.

Aralarında geçen bu sesli ve koku yoluyla olan iletişimleri, onları çiftleşme dönemlerinde üremelerine de büyük kolaylık sağlar. Kediler yüksek bir üreme oranına sahip canlılardır. Kontrollü üremeleri halinde, çoğalabilirler ve tescillenerek birer cins hayvan olarak gösterilebilirler. Ancak kontrolsüz üremeler çok fazla sokak kedisiyle sonuçlanabilmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde sokak kedilerinin sayısı neredeyse 60 milyona kadar çıkmıştır. Peki, ya dünya genelinde? Ev kedilerinin üreme kontrolündeki kısırlaştırma ile yaşanan başarısızlık ve bir hevesle alınıp ancak daha sonra terk edilen kedileri düşündüğümüzde bu rakam ne yazık ki milyarları bulmaktadır.

Kedilerin evcilleştirilmesine ilk Antik Mısır’da rastlanılır. Zira kediler Antik Mısır’da kutsal sayılarak tapılan canlılardı.

2007 yılında yapılan genetik bir çalışmada, evcil kedilerin M.Ö. 8000 yılından önce, Orta Doğu coğrafyasında Afrika yaban kedisi soyundan türedikleri ortaya çıkmıştır. Bugün ise, popüler bilim dergisi Scientific American’a göre kediler, dünyanın en popüler evcil hayvanıdırlar.
Roman bunu beğendi.
__________________
Gözlerim kapalı geçiyorsun tam içimden
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 01:33   #2
Çevrimiçi
Platin Üye
Yanıt: Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
Kaç çeşit kedi cinsi vardır ?
70’ten fazla yavru kedi ırkı olduğu tahmin edilmekle birlikte çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafından tanınan ırkların sayısı tescil eden kurumun standartlarına göre farklılık gösterebilmektedir.Sokak kedileri hangi ırk?
Sokaklardaki kedilerin çoğu tekir kedidir. Tekir kedi melez özelliklere sahiptir. Saf bir cins değildir. Özellikleri açısından da diğer kedilerle çoğu yönden aynıdır.
En büyük kedi cinsi hangisidir?
Kaplan, aslan, pars, kar parsı ve jaguar cinsleridir.Hangi cins kediler kucak sever?
Tiffanie cinsi kedilerin en belirgin özelliği nazik, sevecen ve yumuşak huylu olmasıdır. Sahibinin duygularını anlayan ve değer veren hassas bir yapısı vardır.Beğendiğim kediyi sizden sipariş verebilirmiyim?
Petibom olarak yavru kedi satışına karşıyız , satın almanızdan ziyade kesinlikle sahiplenmenizi öneririz.Evde Beslemek için en uygun cins hangisidir?
British short hair , Himalayan blue point , Chartreux ,Bombay kedisi ,Siyam kedisi ,Van kedisi ,Chinchilla ,Sibirya kedisi önerilmektedir.
__________________
Gözlerim kapalı geçiyorsun tam içimden
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 01:36   #3
Çevrimiçi
Platin Üye
Yanıt: Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
En uysal kedi cinsi hangisidir?
İran Kedisi (Persian), British Short Hair, Birman, Exotic Shorthair, Maine Coon , Himalayan cinsleri en uysal kediler arasında yer almaktadir.Yabani kediler neden asla sosyalleşemezler?
Sosyalleşebilirler, büyük çaba ve sabır gerektirir. Yabani kediler insanlar ile iç içe yaşadıkları için zaman zaman insanlara güvenmemeyi tecrübe edindiler

Vahşi bir kedi, sahibi tarafından kafese veya bir odaya kapatıldığında genellikle panikler. Hapsedilmekten çok korkarlar ve bu korkunun bir sonucu saldırganlık olacaktir.

İnsanlarla birlikte büyüyen kediler, özellikle onları kucaklayan, konserveleri açan, ikramlar hazırlayan ve ipler, tüy oyuncakları veya lazer ışıkları şeklinde eğlence sağlayan nazik insanlar, insanlarla bağ kurar ve bebeklikten itibaren güven geliştirir. Kuralları öğrenirler ve size kurallarını öğretirler. Birlikte büyürsünüz. Ancak şımartılmış, çok sevilen ve sevecen minik can dost bebekleriniz bile korktuklarında veya incindiklerinde saldırabilirler. Bir kedi her zaman biraz vahşi olabilir.Bir çocuk için en iyi kedi cinsi hangisidir?
Habeş , Birmanya , Maine Coon, Ragdoll ve bu liste çok kabarık çocuklar için uygun kediler listemize göz atmanızda fayda var.Yeni sahiplenmek isteyenler için en iyi kedi cinsi hangisidir?
Maine Coon

Tüm kedi ırklarının en büyüğünden biri olan Maine Coon, sevecendir ancak aşırı bağımlı değildir. Evin içinde sizi takip etmekten hoşlanır ve çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir.

Ragdolls

İnsanlarının etrafında olmaktan hoşlanan sevimli ve sevecen kedilerdir. Sessiz ve uysal olmalarına rağmen oyun zamanından da hoşlanırlar. Ragdoll’lar kibar ve genellikle çocuk dostudur. Uzun saçlarının düzenli taranması gerekir.

Siyam Kedisi

Bu sesli kedi, arkadaş canlısı, sevecen ve halkının yanında olmaktan keyif alıyor. Siyam kedilerinin kısa tüyleri vardır, bu da bakım gerektirmeyen bakım anlamına gelir. Zeki ve oyuncudur, ancak aynı zamanda dikkat talep edebilir.

Exotic Shorthair

Egzotik Shorthairler, aile üyelerini seven, ancak ziyaretçilere karşı biraz utangaç, uyumlu arkadaşlardır. Bu kedicik, kucağınıza sarılmayı sevdiği kadar oyun oynamayı da seviyor. Yumuşak bir sesi vardır ve bakımı kolaydır.

Sphynx

Sphynx kedisi çok sevimli ve sevecen bir cinstir. Bu sosyal kelebekler dikkat çeker ve aynı zamanda oldukça oyuncudur. Sphynx ile kedi tüyleri için endişelenmenize gerek yok tüysüz bir kedi cinsi olsa da, sık sık banyoya ihtiyaçları vardır.
Asi Ruh bunu beğendi.
__________________
Gözlerim kapalı geçiyorsun tam içimden
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 01:39   #4
Çevrimiçi
Platin Üye
Yanıt: Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
Hangi kediyi eğitmek kolaydır?
1: Abyssinian

2:American Shorthair

3. Bengal

4. Japanese Bobtail

5. Maine Coon

6. Ocicat

7: Siyam Kedisi

8: Van KedisiKöpek mi kedi mi benim için daha iyi?
Çok derin bir soru fakat size kedi mi köpek mi? sorusu kedileri öne çıkaran 10 nedeni açıkladık.Tüy dökmeyen kedi cinsleri var mı?
Tüy dökmeyen kedi cinsleri yoktur, fakat kedi tüylerinden rahatsız iseniz tüysüz kedi cinsleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
Beatrice ve Asi Ruh bunu beğendi.
__________________
Gözlerim kapalı geçiyorsun tam içimden
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 07:12   #5
Çevrimiçi
Yanıt: Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
Oy tiplerini yerim onların
__________________
"Bakın benim parolam sevgidir. Ama ben şiddeti de yerine göre bir enstrüman olarak kullanırım."
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 08:24   #6
Çevrimiçi
-
Yanıt: Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
Ben köpek seviyorum
__________________
Kahrolsun psikolojisi düzgün insanlar!
Yaşasın tam bağımsız ruh hastası BEŞİKTAŞ'lılar!
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 13:36   #7
Çevrimdışı
Hayırlısıbegülüm
Yanıt: Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
Bombay kedisi hiccc uysal değil. Benim kızı zeytinde bombay .
__________________

İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir.
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 16:24   #8
Çevrimdışı
Silver Üye
Yanıt: Kedi Çeşitleri & Özellikleri Hakkında Her Şey
Bir british bir scotich birde tekirim var.
Tekir ömrümü yedi Bristish eşyalarımı. Tek uysal Scottish
__________________

İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir.
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
Çeşitleri, hakkında, kedi, özellikleri, şey


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Kedi Gifleri - Hareketli Kedi Resimleri Asi Ruh Avatarlık Resimler & Hareketli Gifler 31 07 Kasım 2023 12:03
Kalp Kalb Hastalığı Çeşitleri DeepSilence Kalp Sağlığı 0 19 Haziran 2023 18:30
Kedi duvar kağıtları, Kedi duvar kağıtladı hd, Cats wallpapers Astrea Wallpaper Dünyası 8 10 Nisan 2023 00:00
Değeri Yıllar Sonra Anlaşılan ve Hakkında Çok Az Şey Bilinen ‘İnci Küpeli Kız’ Tablosu Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek Zeytin Kültür & Sanat & Tarih 0 08 Mart 2023 15:49
Süs Balığı Çeşitleri Beatrice Hayvanlar Alemi 1 28 Aralık 2022 18:58
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net