Forum Logo
Köpek Cinsleri ve Köpek Türleri Hakkında Her Şey

Hayvanlar alemi ile ilgili her şeye bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeniler
  • 1 Post By Üzüm

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 25 Temmuz 2023, 01:18   #1
Çevrimiçi
Platin Üye
Köpek Cinsleri ve Köpek Türleri Hakkında Her Şey
Köpek Cinsleri ve Köpek Türleri Hakkında Her Şey
Www.TrendForum.Net

Köpekler, görünüş ve büyüklükleri itibariyle tam 400’den fazla ırk ile M.Ö 12.200 yılından günümüze kadar gelmiş türlerden biridir. Kuzey Amerika ve Avrasya coğrafyasına özgü Bozkurt olarak da bilinen Kurt’un alt türlerinden biri olan köpekler, tilki ve çakallarla akrabadırlar. Köpekler de tıpkı kediler gibi dünyanın en geniş coğrafyasına yayılmış bir türdür. Bununla birlikte kedilerle birlikte dünya üzerinde en çok beslenen iki evcil hayvandan biridir. 2001 yılında New York’ta yayınlanan “Köpeklerin Kökeni, Davranışı ve Evrimine İlişkin Şaşırtıcı Yeni Bir Anlayış” adlı makalede nüfuslarının tahminlere göre 400 milyondan fazla olduğu bilgisi geçmektedir.

Köpekler tarihte çok uzun bir dönemi kapsamaktadır. Yaklaşık 12 binyıldan daha uzun bir süredir insanoğlunun işlerinde gereksinim duyduğu bir avcı, bir koruyucu ve bir arkadaş olarak görev üstlenmişlerdir. Yine bu uzun süre zarfında değişik ihtiyaçları karşılaması adına farklı türlerinin evrimleşmesi gerçekleşmiştir. Tarihte ilk köpeklere bakıldığında görme yetilerinin çok yüksek ve koku alma yetilerinin de keskin olduğu görülür. Bu özellikleri onları tam bir avcı köpeği yapmaktaydı ve insanoğlunun da ihtiyaç duyduğu her şeyi yerine getirmede onlara büyük kolaylık sağlıyordu. Zamanla değişen dünya ve ihtiyaçlar onların genetiklerinin değişmesine neden olmuş, farklı köpek türlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Örneğin bundan tam 7 ila 9 bin yıl önce evcilleştirilen çiftlik hayvanlarına köpekler çobanlık yapmaya başlamış ve bu yönde de yapay bir seçilime uğramışlardır.

Bu evrimleşme ister istemez onların işlev ve algılanışlarını da toplumdan topluma farklı kılmıştır. Örneğin Antik Mısır’a baktığımızda köpekler kutsal sayılırlardı. Bugün ise birçok ülkede bekçi, kimi ülkelerde ise birer yük hayvanı olarak kullanılmaktadır. Avrupa coğrafyasına baktığımızda ise köpekler, genellikle ev arkadaşı olarak beslenmektedir. Öte yandan engellilere yardım ve arama-kurtarma için de tercih edilen köpekler daha spesifik görevlerde yer almaları adına eğitilerek polis köpeği olarak da kullanılmaktadır. Köpeklerin bu denli farklı alanlarda tercih ediliyor olması bugün onlara yönelik açılan pet shop ürün ve hizmetlerin de milyarlarca liralık bir endüstri haline gelmesine neden olmuştur.
__________________
Gözlerim kapalı geçiyorsun tam içimden
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 01:23   #2
Çevrimiçi
Platin Üye
Yanıt: Köpek Cinsleri ve Köpek Türleri Hakkında Her Şey
Kaç çeşit köpek cinsi vardir?
Köpek; köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400’den fazla ırk olduğu bilinmektedir.


Hangi köpek cinsleri evde bakılır?
Golden Retriever ,Chivava , Maltesa , Boston ,Pomeranian Boo , Pug ,Jack Russell Terrier ,Beagle Maltipoo türleri evde beslemeye uygun cinslerdir.Töy dökmeyen köpekler hangileridir?
Bichon Frise ,Shih Tzu , Poodle , İskoç Terrier, İrlanda Su Spanieli, Schnauzer, BasenjiEğitilmesi en kolay köpek hangisidir?
Border collie ,Toy Poodle ,Miniature Schnauzer, Labrador retriever, Alman kurdu çoban köpeği, Sakallı Collie (Bearded Collie)En temiz köpekler hangisidir?

Bedlington terrier, Chow chows Çin Aslanı, Basenji ,Japanese Chin ,American hairless terrier, Greyhound, Poodle, Whippet, Xoloitzcuintli,Bichon frise, Dalmaçyalı ,German pinscher, Pharaoh hound, Maltese, Chihuahua, cinsleri en temiz köpek ırkları arasında yer almaktadir.Hangi köpek çocuk için en iyisidir?
İşte çocuklar ve aileler için en iyi köpeklerin listesi

Golden Retriever bir, güvenen akıllı, candan ve sadık bir köpektir. Ne agresif ne de çekingen olan Golden Retriever son derece sabırlıdır, bu da onları çocuklar için mükemmel bir eş yapar.

EN popüler köpek ırklarından biri olan — Labrador Retriever oyuncu, sabırlı, sevgi dolu, koruyucu ve güvenilirdir. Başka bir avantaj—Laboratuvarlar son derece zekidir ve eğitime iyi uyum sağlar.

Kaniş
Genellikle belirgin saç kesimlerinin yanı sıra, Fino köpeği aynı zamanda çok akıllı ve nazik bir köpektir.

İrlandalı Setter
Kırmızı paltolarıyla tanınan İrlandalı Setter oyuncu ve enerjiktir, insanlarla birlikte olmayı sever ve çocuklarla iyi oynar.

Bull Terrier
Beagle’ın küçük boyutu (kolayca taşınabilirler!) ve sakin mizacı bu cinsi aileler için harika bir seçim haline getirir.

Beagle
Çocuklara karşı sevecen davranacağından emin olan sadık, sabırlı bir köpek yavrusu için, Bulldog sizin tercihiniz olabilir. Bulldog, çocuklar için mükemmel bir sağlam yapıya sahiptir. Ancak, “en enerjik köpek” sırlamasında listeye giremez.
__________________
Gözlerim kapalı geçiyorsun tam içimden
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 13:38   #3
Çevrimdışı
Hayırlısıbegülüm
Yanıt: Köpek Cinsleri ve Köpek Türleri Hakkında Her Şey
Resim var mı? Ben göremiyorum.
MaVi bunu beğendi.
__________________

İmzalardaki bağlantıları veya görselleri görüntülemek için gönderi sayınızın 10 veya daha fazla olması gerekir.
 
Alıntı ile Yanıt

Alt 25 Temmuz 2023, 19:47   #4
Çevrimiçi
Platin Üye
Yanıt: Köpek Cinsleri ve Köpek Türleri Hakkında Her Şey
Üzüm kullanıcısının gönderdiği mesajdan alıntı Mesajı göster
Resim var mı? Ben göremiyorum.

Hayır resim yok,sadece bilgi var köpekler hakkında.
__________________
Gözlerim kapalı geçiyorsun tam içimden
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
cinsleri, hakkında, köpek, türleri, şey


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Küçük Köpek Cinsleri ve Özellikleri Beatrice Hayvanlar Alemi 1 03 Aralık 2023 21:41
Goblin Köpek Balığı Ve Özellikleri (Yaşayan Fosil Köpek Balığı) Asi Ruh Hayvanlar Alemi 0 03 Temmuz 2023 23:44
Köpek Resimleri - Köpek Duvar Kağıtları - Köpek Wallpaper - Dog Wallpaper Astrea Wallpaper Dünyası 8 14 Nisan 2023 22:12
A'dan - Z'ye Köpek İsimleri Beatrice Hayvanlar Alemi 1 29 Temmuz 2022 21:50
Köpek Cinsleri - Samoyed ( bembeyaz ) Beatrice Hayvanlar Alemi 1 14 Haziran 2022 12:09
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net