Forum Logo
Yağıbasan Medresesi (Türkiye, Tokat)


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 01 Ağustos 2023, 22:42   #1
Çevrimiçi
Ayın Erkek Üyesi
Yağıbasan Medresesi (Türkiye, Tokat)
Yağıbasan Medresesi (Türkiye, Tokat)
Www.TrendForum.NetYağıbasan Medresesi, Türkiye'nin Tokat ilinde yer alan tarihi bir medresedir. Medrese, Tokat'ın merkezinde, Kale Mahallesi'nde bulunur. Yağıbasan Medresesi, Selçuklu dönemi mimarisinin önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Medrese, 13. yüzyılın sonlarında Mengücekli Beyliği'nin hükümdarı Yağıbasan tarafından yaptırılmıştır. Yağıbasan Medresesi, İslami ilimlerin öğretildiği bir eğitim kurumu olarak kullanılmıştır. Medrese, dönemindeki ilim ve kültür faaliyetlerine ev sahipliği yapmış ve öğrencilere dini ve bilimsel eğitim vermiştir.

Yağıbasan Medresesi'nin mimari tarzı Selçuklu döneminin etkilerini yansıtır. Medrese, kare planlı bir yapıya sahiptir ve etrafını saran revaklarla çevrilidir. Dikkat çeken özelliklerinden biri, taş işçiliği ve süslemeleridir. Medresenin giriş kapısının üzerindeki kitabede, yapım tarihi ve hükümdarın adı yer almaktadır.

Bugün Yağıbasan Medresesi, turistlerin ve ziyaretçilerin ilgisini çeken bir tarihi mekandır. Medrese, restore edilerek müze olarak kullanılmaktadır. İçindeki sergiler, medresenin tarihini ve Tokat'ın kültürel mirasını anlatmayı amaçlar. Ayrıca, medrese çevresindeki tarihi sokaklar, camiler ve diğer tarihi yapılar da ziyaretçilere Tokat'ın tarihini keşfetme fırsatı sunar.

Yağıbasan Medresesi, Tokat'ın tarihini, mimarisini ve kültürel zenginliklerini yansıtan önemli bir yapıdır. Ziyaretçiler, medresenin estetik ve tarihi atmosferini deneyimleyebilir, tarihi eserleri inceleyebilir ve Tokat'ın geçmişine dair bir yolculuğa çıkabilirler.
__________________
Kahrolsun psikolojisi düzgün insanlar!
Yaşasın tam bağımsız ruh hastası BEŞİKTAŞ'lılar!
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
medresesi, tokat, türkiye, yağıbasan


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri Ve Etnografya Müzesi (Türkiye, Erzurum) Asi Ruh Doğu Anadolu Bölgesi 0 25 Temmuz 2023 21:50
Zinciriye (İsa Bey) Medresesi (Türkiye, Mardin) Asi Ruh Güneydoğu Anadolu Bölgesi 0 22 Temmuz 2023 16:50
Hatuniye Medresesi (Türkiye, Mardin) Asi Ruh Güneydoğu Anadolu Bölgesi 0 20 Temmuz 2023 06:44
Tokat İli Hakkında Herşey DeepSilence Karadeniz Bölgesi 4 02 Temmuz 2023 01:13
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net