Forum Logo
Mektubât-ı Rabbânî'den 52. Mektup


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 19 Haziran 2023, 20:06   #1
Çevrimdışı
Mektubât-ı Rabbânî'den 52. Mektup
Mektubât-ı Rabbânî'den 52. Mektup
Www.TrendForum.NetMektubât-ı Rabbânî’den 52. Mektup

Şeriatlar nefsanî istekleri kaldırmak için gelmiştir. Şeriata uygun bir iş yapıldığında o miktarda nefsanî arzular kaybolur. Bu sebeple şer‛î hükümlerden birini yapmak, kendi anlayışına göre bin sene riyazet yapmak suretiyle nefsanî bir arzunun izalesine çalışmaktan daha üstündür. Üstelik bu riyazet ve çalışmalar eğer şeriata uygun değilse nefsanî arzuları takviye eder.

Brahmanlar ve cukiler nefsanî eğitim hususunda ihmal göstermezler. Buna rağmen bu eğitimleri şeriata uygun olmadığından bunun faydasını asla göremezler. Sonunda bunların ellerine nefislerini güçlendirmekten başka bir şey geçmez. Mesela şeriatın emrettiği zekât niyetine bir danik veren kimse nefsini eğitmek uğruna kendiliğinden bin dinar veren kimseden daha hayırlıdır.

Bunun gibi bayram günü şeriatın hükmü gereği yemek yemek nefsanî arzulara karşı koyma adına kendiliğinden senelerce oruç tutmaktan daha hayırlıdır. Sabah namazının iki rekâtını cemaatle kılmak gibi bir sünneti yerine getirmek gece boyu nafile namazı kılmaktan daha faziletlidir.

Özetle nefis, sevdasına kapıldığı büyüklük duygusundan kurtulmadıkça felah imkânsızdır. Ebedi ölüme yol açmaması için bu hastalıktan kurtulmak kaçınılmazdır. Âfaki ve enfüsi ilahları yok etmek için vaazedilmiş olan “lâ ilâhe illallâh” kelimesi nefsi tezkiye ve arındırma konusunda en tesirli araçtır.

Kaynak Mektubât, 1. Cilt 52. Mektup
 
Alıntı ile Yanıt

Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
mektûbâtı, mektup, rabbânîden


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Mektubât-ı Rabbânî'den 46. Mektup DeepSilence Tasavvuf 0 19 Haziran 2023 20:05
Mektubat-ı Rabbani 74. Mektubu DeepSilence Tasavvuf 0 19 Haziran 2023 20:04
Mektûbât-ı Rabbânî - 1 Cild 81. Mektûb DeepSilence Tasavvuf 0 19 Haziran 2023 19:51
Son Mektup - Mustafa Eroğlu DeepSilence Kitap Özetleri - Kitap Tanıtımları 0 09 Nisan 2023 19:57
Rotası olmayan mektup. Dolares Dolares 5 26 Kasım 2022 03:45
TrendForum.Net genel forum paylaşım sitesidir. Bu nedenle foruma kaydolan tüm gerçek kişiler, kontrole tabi tutulmaksızın içerik paylaşabilmektedir. TrendForum üzerinden paylaşılan mesaj, konu ve görsellerden yana doğabilecek yasal sorumluluklar; paylaşan kullanıcıya aittir, TrendForum.Net yer sağlayıcı olduğu için hiçbir yasal sorumluluk kabul etmez. İllegal herhangi bir faaliyetin saptanması durumunda; İLETİŞİM sayfası üzerinden ulaşıldığı takdirde mesaj, konu ya da görsel; en fazla 48 saat içerisinde silinecek ve bildiriminiz üzerinden tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince sitemizde telif hakkı bulunan mp3,video v.b. eserlerin paylaşımı yasaktır. Yasal işlem olması halinde paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7   Copyright ©2000 - 2023, vBulletin Solutions, Inc.

TrendForum.Net, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır. Tüm hakları saklıdır. ©2022-2023
Tema Tasarım: Vision / Fibertus.Net